1.3.2002 SM-Koriksen kiivaassa pudotuspelipaikkojen kilvassa mukana oleva Lappeenrannan NMKY on solminut jo hyvissä ajoin ensi kauden kattavan jatkosopimuksen valmentajansa Boutros Malin kanssa. Sopimuksen mukaan Mali vastaa myös jatkossa seuran edustusjoukkueesta ja on kokoamassa ensi kauden joukkuetta yhdessä seuran johdon kanssa.
- Mali oli ykkösvaihtoehto. Hänen kanssaan tehty sopimus osoittaa pitkäjänteisyyttä ja jatkuvuutta seuran miesten joukkueen tiellä menestykseen SM-Koriksessa, totesi seuran puheenjohtaja Tuija Kalin.
Malin rinnalle kootaan valmennusryhmä, jonka johtamisesta Mali myös vastaa. Nykyiseen valmennusryhmään kuuluvat Malin lisäksi Jussi Laakso, Tapani Valkonen ja Risto Kangas, joiden kanssa seura pyrkii tekemään jatkosopimukset.
Miesten joukkueen valmennuksen lisäksi Mali vastaa tulevaisuudessa seuran HIPPO-koriskerhojen toiminnasta, kehittämisestä, valvonnasta sekä järjestää HIPPO-tapahtumat yhdessä miesten joukkueen pelaajien kanssa. HIPPO-koriskerhoissa pelaa tällä hetkellä noin 450 lasta.
Alun perin Forssan koripallokoulusta oppinsa saanut Mali, 25, on tulokaskaudellaan luotsannut Lappeenrannan NMKY:n 12 voittoon joukkueen pelaamassa 27 SM-ottelussa.
Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tämän koulutuskokonaisuuden hyväksytty suorittaminen aikataulussa oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin kaudelle 2026 - 2027. Koulutuksessa on varmasti viisi avointa paikkaa. Ilmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 2.3.
Koripalloliiton A- ja B-valmentajalisenssien voimassaolo kaudelle 2026–2027 edellyttää, että lisenssi on suoritettu, päivitetty tai haettu määräaikaan mennessä. Tarkista siis oman lisenssisi tilanne ajoissa!
Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Pohjoisella alueella yhteistyössä seurojen kanssa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.
Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Turussa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.
Kempele Wild Duckz hakee koripallojunioreiden päävalmentajaa kehittämään juniorikoripallon urheilullista laatua ja rakentamaan toimintaa pitkäjänteisesti kasvavassa ja monipuolisessa seurassa.
Tapiolan Hongan pitkäaikainen juniorivalmentaja Olivia Eklund, 29, siirtyy valmentamaan sveitsiläiseen koripalloseura Swiss Centraliin sekä yhteistyössä Kriens Basketballiin. Tämän lisäksi Eklund on myös solminut sopimuksen sveitsiläisen ProBasketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 12.4.2026. Lastenvalmennusseminaariin osallistumalla voi päivittää A- ja B-valmentajalisenssin tai suorittaa I-tason vapaavalintaiset opinnot.
Suomen Koripallovalmentajat ry (FABC) järjestää valmentajaklinikan elokuussa Namika Areenalla Helsingissä.
Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!
Suomen NMKY:n Urheiluliitto on tiivistänyt koripallotoimintojensa yhteistyötä tänä vuonna. Tapahtumiin lukeutuvat namikalaisten valmentajakoulutus etänä, päätoimisten ammattivalmentajien verkostotapaaminen ja urheilujohtajien verkostoitumismatka Pariisiin.