8.3.2017 Lauri Markkasen Arizonan yliopiston osalta Pac-12-konferenssin lopputurnaus alkaa torstain ja perjantain yönä suoraan puolivälieristä. ”Wildcats” sijoittui konferenssissaan toiseksi, kun Oregon nappasi ykköspaikan keskinäisen ottelun turvin. Myös Shawn Hopkinsin Troy, Oskar Michelsenin Davidson ja Joonas Tahvanaisen Utah Valley etenivät konferenssiensa lopputurnauksiin.
Lauri Markkasen ja Arizona pelaavat tällä viikolla Pac-12-konferenssin lopputurnauksessa. Kuva: Ville Vuorinen.
Pac-12-konferenssin ykkösjoukkueeseen ja tulokkaiden tähdistöviisikkoon valittu Markkanen ja Arizonan yliopisto kohtaavat puolivälierissä joko Washington Staten tai Coloradon, jotka mittelevät puolivälieräpaikasta pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella. NCAA:n lopputurnaukseen etenee varmasti konferenssien lopputurnausten mestarit.
Markkanen on ollut kuluneella kaudella yksi Arizonan ykköstykeistä 14,6 pisteen ja 7,6 levypallon keskiarvoilla konferenssissaan. Kolmosensa Markkanen on heittänyt erinomaisella tarkkuudella 42%.
Shawn Hopkins ja Troy palasivat Sun Belt -konferenssinsa lopputurnaukseen kolmen vuoden tauon jälkeen. Runkosarjassa seitsemänneksi sijoittunut Troy kohtaa jo ensi yönä lopputurnauksensa ensimmäisellä kierroksella Appalachian Staten. Hopkins on tehtaillut Troylle tähän mennessä keskimäärin 3,0 pistettä ja 1,8 levypalloa ottelua kohden.
Atlantic 10 -konferenssissan Oskar Michelsenin ja Davidsonin lopputurnausurakka alkaa torstain ja perjantain välisenä yönä, kun runkosarjassa yhdeksänneksi sijoittunut Davidson ottaa mittaa La Sallesta. Michelsen on kirjauttanut Davidsonille tällä kaudella keskimäärin 1,2 pistettä ja 1,1 levypalloa.
WAC-konferenssissa Joonas Tahvanainen ja Utah Valley kohtaavat Seattlen torstain ja perjantain välisenä yönä. Runkosarjassa kuudenneksi sijoittunut Utah Valley kohtasi Seattlen viimeksi viime viikonloppuna, kun Utah Valley voitti 61-54. Tahvanaisen keskiarvot tällä kaudella ovat olleet 2,1 pistettä ja 1,5 levypalloa.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.
Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.
Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).
AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.
Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.
Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.