7.10.2003 Suomen kokenut koripalloammattilainen Martti Kuisma, 33, palaa Saksaan. Eurooppaa viimeiset kymmenen vuotta ahkerasti kiertänyt Kuisma on solminut sopimuksen Bundesliigassa pelaavan Würzburgin kanssa.
Kuisma pelannut samaisen joukkueen riveissä kaudella 1995-96, jolloin Würzburg pelasi sarjatasoa alempana, Saksan kakkos-Bundesliigassa. Kuisman meriitit kyseiseltä kaudelta ovat hurjat, sillä suomalaislaituri latoi pisteitä peräti 32,0 ottelukohtaisella keskiarvolla. Saksan Bundesliigassa Kuisma pelasi viimeksi kaudella 1997-98, jolloin hän edusti Brandt Hagenia. Sittemmin Kuisma on esiintynyt mm. Espanjan, Kreikan ja Ranskan liigoissa.
Würzburg tarjoaa Kuismalle tuttuja kasvoja. Joukkuetta valmentaa Suomen maajoukkueen päävalmentajana vuosina 1997-2001 toiminut ja ToPo:nkin luotsina muistettu Aaron McCarthy. Toinen Würzburgin yhtymäkohta Suomeen on se, että joukkueessa pelaa Suomessa kuutena kautena esiintynyt Marcus Grant. Grant kuitenkin loukkasi äskettäin selkänsä ja on sivussa tositoimista. Kuisman ohella Würzburg hankki Grantin korvaajaksi Arizona Staten yliopistosta valmistuneen 22-vuotiaan takamiehen Curtis Millagen.
Viime kaudella 205-senttinen Kuisma pelasi Espanjan kakkosliigassa Ourensen joukkueessa. Hän pelasi 29 ottelua ja niissä keskimäärin 16,2 minuuttia. Saldona oli 6,0 pistettä ja 1,6 levypalloa.
Martti Kuisma lukeutuu nykypelaajista Suomen maajoukkueen kokeneeseen kaartiin. Hän on pelannut urallaan 78 miesten maaottelua. Vuoden koripalloilijaksi Kuisma on valittu Urheilutoimittajain liiton valinnoissa vuonna 1995, jolloin Kuisma edusti yhden kauden ajan Helsingin NMKY:tä 25,2 pisteen keskiarvolla ja oli Suomen joukkueen korintekijäykkönen (14,0) Ateenan EM-kisoissa. Ennen ammattilaiseksi siirtymistään Kuisma vietti Floridan yliopistossa vuodet 1990-94.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.
Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.