12.7.2021 08:38 Hyvinkään Ponteva on tehnyt 1+1-vuotisen jatkosopimuksen Matias Lehtisen kanssa. Lehtisen toimenkuva sisältää mm. naisten ja alle 19-vuotiaiden tyttöjen yhdistelmäjoukkueen valmentamisen, alle 16-vuotiaiden tyttöjen sekä nuorempien poikajunioreiden valmentamista.
Valmentamisen lisäksi Matiaksen vastuulla on Vehkojan yläkoulun sekä II-asteen oppilaiden lajivalmennus. Seuravalmentajan roolissa Matias koordinoi mm. joukkueiden sali- ja pelivuoroja sekä rekrytoi niin uusia pelaajia kuin valmentajia mukaan Hyvinkään Pontevan toimintaan.
Pälkäneen Luja-Lukko etsii vastuuvalmentajaa, jonka vastuualueena olisi 2012-2013 syntyneiden poikien -ja tyttöjen joukkueet kaudella 2025-2026.
HoNsU etsii valmentamisesta kiinnostuneita ihmisiä mukaan seuran valmennustoimintaan koriskaudelle 2025-2026.
LoU Basket etsii valmentajia suurella koripallosydämellä. Mikäli olet kiinnostunut kokopäiväisestä valmentamisesta tai etsit osa-aikaista valmentajan paikkaa, niin meillä on sinulle töitä.
Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt urheiluseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa.
Oletko valmis kehittämään peliäsi ja viettämään viikonlopun huippuvalmennuksessa? Lady Basket -koripalloleiri Kisakallion urheiluopistolla tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden treenata, oppia uutta ja nauttia koripallosta hyvässä seurassa! Leiri on suunnattu kaikentasoisille naispelaajille ja -harrastajille.
Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkue on täyttänyt tavoitteensa kaudella 2024-25 vahvistettuaan paikkansa Korisliigassa myös tulevalle kaudelle.
Raholan Pyrkivä etsii juuri sinua! Meillä on tilaa vielä muutamalle innostuneelle ja motivoituneelle korisvalmentajalle, niin tyttö- kuin poikajuniorijoukkueissa kaudelle 25-26.
Tapiolan Honka tarjoaa jälleen useita kesäleirejä juniori-ikäisille pojille ja tytöille. Mukana on jotain vanhaa ja jotain uutta. Tuttuun tapaan kesäloman aloittaa seuran Summer Camp -kesäleiri. Uutuuksina Tuukka Kotin ja David Gonzalvezin Scoring Camp, Kisaleiri, Pelipaikkaleiri (2010-2012 syntyneille) ja The Skill Factory -kesäleirit. Elokuussa ennen koulun alkua Heitto- ja pelileirillä pääsee taas korisharjoittelun makuun kesätauon jälkeen.
Eerikkilän urheiluopistolla kesäkuussa järjestettävän leirin järjestää Feeniks Basket ja vetäjänä toimii Tuukka Kotti.
Jyväskylä tarjoaa maan parhaat olosuhteet opiskelun ja urheilun yhdistämiseen. Jyväskylän Yliopiston, Jyväskylän Ammatikorkeakoulun ja Gradia Jyväskylän laaja ja laadukas opiskelutarjonta yhdistettynä miesten ja naisten 1.divisioonia pelaaviin JBA:n joukkueisiin takaa loistavan pelaajapolun aina ammattilaiskentille asti!