30.7.2025 16:46 Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

Rissasen mennyt kausi oli kombo I-divisioona B:tä johtoroolissa sekä Korisliigaa. I divisioona B:ssä tilastokeskiarvot (17,1 pistettä, 7,8 levypalloa ja 2,5 koriin johtanutta syöttöä) kertovat, että suunta on kohti isompia rooleja myös liigatasolla.
–Viime kaudella poikapuolen pelaajapolkuun saatiin tärkeä lisä miesten 1DB-joukkueen myötä. Joukkueen merkitys konkretisoitui Matias Rissasen kohdalla loistavasti. ”Mutte” oli joukkueen selkäranka, joka kauden aikana kasvoi hänelle pedattuun rooliin divarijoukkueen tärkeimpänä pelaajana. Pelaajakehitys näkyi erityisesti ratkaisuvalmiuden monipuolistumisena, sanoo Hongan päävalmentaja Aapo Heinonen.
– Mutte on tunnettu heittäjänä sekä hyvästä pelinluvusta ja viime kauden aikana hänestä kasvoi monipuolinen viimeistelijä. Erityisen ylpeä olen hänen henkisestä kasvustaan. Alkukaudesta vielä pää saatoi välillä roikkua, mutta johtajuus ja paineensieto kasvoivat kauden aikana huomattavasti.
– Tulevalla kaudella nämä kehitysaskeleet testataan Korisliigassa ja uskon, että viime kauden opit ja kasvu kantavat jo liigaparketilla, Heinonen ennustaa lopuksi.
Rissanen itse uskoo kokemuksen karttumisen ja tehdyn duunin näkyvän kentällä niin itsensä kuin koko joukkueen kohdalla.
– Meillä oli viime kaudella motivoitunut jengi kasassa ja tuntui, että itsekin kehittyi paljon kauden mittaan. Ensi kaudella sama duuni jatkuu ja uskon sen myös näkyvän kentällä itseni ja koko joukkueen osalta. Kaudella 2025-2026 peliparketeilla nähdään taas yhden vuoden kokeneempi, vahvempi ja päättäväisempi Mutte, Rissanen povaa.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.