Maxienne White vahvistamaan Orimattilan Jymyä

12.10.2007 Koripallon naisten I-divisioonassa pelaava Orimattilan Jymy on pestannut riveihinsä 22-vuotiaan amerikkalaisen Maxienne Whiten. Sarjanousija Jymy on asettanut tavoitteekseen sarjapaikan säilyttämisen ja sen saavuttamiseksi hankki tällä hetkellä I-divisioonan ainoan ulkomaalaisvahvistuksen.

Maxienne White on kotoisin Floridan auringosta Pensacolasta. Yliopistouransa White pelasi yliopistojen ykkösliigassa NCAA:ssaa Atlantic Coast Conferenssissa.

Pistekeskiarvo viimeisenä vuotena kaudella 2005-06 oli 11 pistettä ottelua kohden. Levypalloja tarttui keskimäärin 6,6 ottelua kohden. Useimmiten joukkueensa aloituksessa ollut White pelasi viimeisenä kautenaan keskimäärin 24,3 minuuttia ottelua kohden.

185-senttistä amerikkalaista on kuvailtu erinomaiseksi pallonkäsittelijäksi sekä hyväksi heittäjäksi, joka myös kokonsa ja nopeutensa ansiosta tulee aiheuttamaan suurta päänvaivaa divisioonan muille joukkueille.

Orimattilan Jymy aloittaa naisten I-divisioona kautensa 27.10. kotisalissaan ottelulla sarjan ennakkosuosikkia Joensuun Katajaa vastaan klo 15:00 alkaen.  



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_i_divisioona/

Henkilöt

 
13.11.2025 00:40 Naisten I divisioona

Panttereiden Syrjäselle varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö on antanut naisten I divisioona pelaavan Panttereiden valmentajalle Jussi Syrjäselle varoituksen.

10.11.2025 21:14 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 45

Naisten I divisioonassa EBT II hallitsi Espoon paikallisottelua suvereenisti ja jatkaa tappiottomana. Myös Puhuttaret nappasi tärkeän kotivoiton jännittävässä yhden pisteen trillerissä Panttereita vastaan. Miesten I divisioona B:ssa sukat heiluivat tiuhaan, kun useampi ottelu venyi yli sadan pisteen. Miesten I divisioona A:ssa Äänekosken Huima nappasi avausvoittonsa.

4.11.2025 22:27 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 44

Viisi joukkuetta jatkaa lokakuun jälkeen puhtaalla pelillä aikuisten divisioonissa. Naisissa kärkipaikan ovat vallanneet Leppävaaran Pyrintö ja Pyrintö Akatemia. Miesten I divisioona B:ssa Ura Basket on ainoa tappioton joukkue, kun taas divisioona A:ssa ACO Basket ja Kipinä Basket jatkavat vielä puhtaalla pelillä.

28.10.2025 23:02 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 43

Divariviikko tarjosi jännitystä kaikilla rintamilla. Naisten puolella Hyvinkään Ponteva haastoi JBA:n ja Namika taipui niukasti Lemkemille. Miesten I divisioona A:ssa nähtiin vierasvoittojen viikko. Miesten I divisioona B:ssa Hyvinkään Ponteva vastasi kierroksen yllätyksestä.

20.10.2025 20:00 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 42

Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.

13.10.2025 22:00 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 41

Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 17:20 Miesten I divisioona A

Aikuisten I divisioonat käynnistyvät torstaina

Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.

9.9.2025 16:29 Naisten I divisioona

Haemme päävalmentajaa Salon Vilppaan naisten joukkueelle

Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.

20.8.2025 15:00 Miesten I divisioona A

I divisioonien sarjaohjelmat julkaistu

I divisioonat pyörähtävät käyntiin lokakuun alkupuolella. Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10.

Näytä lisää vastaavia