22.9.2011 Naisten koripallon Suomen mestaruutta puolustava Peli-Karhut on solminut sopimuksen amerikkalaislaituri Rashanda McCantsin kanssa. Kaksi kautta huippusarja WNBA:ssa pelannut McCants korvaa kotkalaiskokoonpanossa koeajalla olleen Tyra Grantin.
Kaksi WNBA-kautta pelannut Rashanda McCants vahvistaa Peli-Karhuja. Kuva: WNBA.
Tyra Grant ei onnistunut vakuuttamaan koeaikansa aikana Peli-Karhujen valmennusjohtoa, joka päätti hankkia hänelle korvaajan.
24-vuotias ja 185-senttinen Rashanda McCants saapuu Suomeen lauantaina. Hän pelasi opiskeluaikansa kovassa Pohjois-Carolinan yliopistojoukkueessa. Yliopistovuosien jälkeen McCants on pelannut kaksi kautta (2009 ja 2010) WNBA-liigassa Minnesota Lynxin ja Tulsa Shockin joukkueissa. McCantsin WNBA-ura muodostuu 57 ottelusta, joissa hän teki keskimäärin 4,8 pistettä ja poimi 2,1 levypalloa pelattuaan keskimäärin 15 minuuttia ottelua kohden.
Pituudestaan huolimatta McCants viihtyy kauempana koreista kuin PeKa:n kaksi muuta amerikkalaisvahvistusta, Arnika Brown ja Becca Bruszewski. Amerikanapujen lisäksi Peli-Karhuilla on alkavan pelikauden kokoonpanossa Arla Kosken, Laura ja Lotta Lehtorannan, Reetta Piiparin, Anissa Poundsin, Lotta Richterin, Annika Sastamalan, Laura Tuokon sekä Maiju Virtasen nimet. Joukkueen valmentajana jatkaa Seppo Kurki.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.