26.12.2017 Jouluviikonlopun aikana pelattiin Yhdysvaltojen miesten yliopistosarjaa NCAA:ta, jossa suomalaiskaartista Oskar Michelsen ja Edon Maxhuni olivat vauhdissa yltäen kaksinumeroisille pistelukemille.
Oskar Michelsen heitti 11 pistettä NCAA:ssa. Kuva: Oma Design.
Oskar Michelsen ja Davidson hävisivät viikonlopun aikana Havaijin yliopistolle 71-79 (32-40). Michelsen pelasi neljän virheen rasittamana 17 minuuttia, joiden aikana hän säkitti kolme pistettä, haki kolme levypalloa ja torjui kerran.
Maanantain ja tiistain välisenä yönä Michelsen palasi pienen tauon jälkeen aloitusviisikkoon, kun Davidson pieksi Akronin 78-91 (34-39). Michelsen upotti 11 pistettä, haki kaksi levypalloa ja riisti kerran 21 minuutissa ennen virhetilinsä täyttymistä.
Edon Maxhuni jatkoi aloitusviisikossa, kun Long Beach State hävisi juuri ennen jouluaattoa Colorado Statelle Prentiss Nixonin viimeisten sekuntien haamukolmosella 66-68 (31-34). Maxhuni rehki parketilla peräti 32 minuuttia säkittäen 12 pistettä, kahmien viisi levypalloa ja jakaen yhden syötön.
Fiifi Aidoo ja Grand Canyon hävisivät Louisvillelle 56-74 (25-31). Aidoo toi energiaa vaihtopenkiltä 11 minuutin verran tuottaen kaksi pistettä, yhden levypallon ja yhden riiston.
Lasse Gummeruksen Marist kärsi tappion Brownille 69-90 (31-46). Gummerus sai aloitusviisikossa peliaikaa 17 minuuttia, joiden aikana hän heitti kaksi pistettä ja repi viisi levypalloa.
Hannes Pöllä ja Oklahoma voittivat Northwesternin 78-104 (38-68). Pöllä haki yhden levypallon ja torjui kerran yhdeksässä minuutissa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja paketoitua ja pudotuspeleissä nähdään hienosti suomalaisväriä, kun Bayern München, Niners Chemnitz ja Academics Heidelberg varmistivat paikan suoraan puolivälierissä. Sasu Salinin mestaruusjahti jatkuu Romaniassa, Edon Maxhuni debytoi Turkissa ja Alexander Madsenin Lleida varmisti sarjapaikkansa Espanjassa.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Anniina Äijänen oli Trevison johtohahmo, kun joukkue aloitti Italian Serie A2:n lohkovälierät voitolla. Awak Kuier puolestaan taistelee Serie A1:ssä mestaruudesta finaalissa.
Olivier Nkamhouan Niners Chemnitz otti kaksi tärkeää jatkoaikavoittoa viime viikolla tarraten pudotuspelipaikkaan. Sasu Salin aloitti pudotuspelit vahvasti Romaniassa ja Perttu Blomgren jatkoi tehokkaita otteitaan Latvian liigan pudotuspeleissä.
Etelä-Carolinassa pelannut takamieslupaus Morris Ugusuk siirtyy seuraavaksi West Virginian Universityn riveihin.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.