Mihajlovic jatkaa Bisonsin päävalmentajana – Henttoselle ja Hollolle jatkosopimukset

18.5.2021 10:33 Darko Mihajlovic solmi 2+1-vuotisen sopimuksen loimaalaisseuran kanssa. Joukkueen viime kauden pelaajista Juho-Matti Henttonen ja Eemeli Hollo solmivat jatkosopimukset.

Bisonsin kapteeni Juho-Matti Henttonen jatkaa loimaalaisjoukkueessa. Kuva: Ville Vuorinen

Korisliiga-paluuseen valmistautuva LoKoKo Bisons on sinetöinyt ensi kauden valmennusryhmän. Darko Mihajlovic jatkaa joukkueen päävalmentajana 2+1-vuotisella sopimuksella. Valmennusryhmään on lisäksi kiinnitetty Konsta Mastomäki apuvalmentajana jatkavan Marko Mäkilän rinnalle.

- Ensimmäinen kausi oli tuloksellisesti erinomainen ja olemme olleet erittäin tyytyväisiä Darkon erittäin kovaan työmoraaliin ja omistautumiselle joukkueen ja seuran eteen. 2-vuotinen sopimus tuo jatkuvuutta ja osoittaakin meidän tähtäimemme olevan pitkäjänteisessä työssä. Olemme tyytyväisiä myös siitä, että Marko Mäkilä ja Eero Aaltonen jatkavat valmennusryhmässä Konstan liittyessä uutena palasena mukaan, Bisonsin joukkueenjohtaja Heikki Perho kommentoi seuran tiedotteessa.

- Olen kiitollinen, että Bisons antoi minulle mahdollisuuden jatkaa alkanutta työtämme seuraavat kaksi vuotta. Olemme jo pystyneet asettamaan tietynlaisen ammattimaisen lähestymiskohdan asioihin ja halusimme saada jatkuvuutta organisaatioon. Henkilökohtaisesti tunnen oloni erittäin mukavaksi Loimaalla niin yksityisesti kuin ammatillisesti. En edes harkinnut mitään muita vaihtoehtoja seuraaville vuosille vaan halusin jatkaa projektia Loimaalla. Ensimmäinen Korisliiga-vuosi tuo varmasti jonkinlaisia haasteita, sillä lähtökohtamme sarjassa muuttuu. Viime kaudelle olimme ennakkosuosikkeja, mutta tähän kauteen me olemme enemmän altavastaajan asemassa. Odotan innolla, miten kehitymme seuraavan kahden vuoden aikana, Mihajlovic avaa.

Henttonen ja Hollo jatkavat

I divisioona A:n mestaruuden voittaneesta joukkueesta jatkavat kapteeni Juho-Matti Henttonen 1+1-vuotisella sopimuksella, sekä Eemeli Hollo kaksivuotisella sopimuksella.

Henttonen on ollut osa loimaalaisten Korisliiga-projektia I divisioona B:stä saakka ja viime kauden jälkeen saavutettu Korisliiga-nousu oli pitkäjänteisen työn tulos.

Henttonen pelasi viime kaudella uransa parhaan kauden saavuttaen kauden keskiarvoikseen 11,5 pistettä ja 5,4 levypalloa ottelua kohden.  

Loimaan Korikonkarien oma kasvatti Eemeli Hollo on solminut sopimuksen Bisonsin kanssa. Hollo viimeisteli viime kaudella 4,1 pistettä ottelua kohden.

Asiat

 
6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

Näytä lisää vastaavia