2.7.2020 16:50 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt jatkosopimuksen viime kauden kapteenin Miikka Marttisen, 28, kanssa. Uutena pelaajana Korihaihin liittyy edelliset kuusi kautta Jyväskylässä ykkösdivisioonaa pelannut Samuli Oja, 27.

Miikka Marttinen jatkaa Korihaissa. Kuva: Ville Vuorinen.
Tampereen Pyrinnön kasvatti Marttinen aloittaa jo kolmannen kautensa Korihaissa. Päättyneellä kaudella Marttinen väänsi tehoikseen 5,8 pistettä, 2,8 levypalloa ja 1,7 syöttöä ottelua kohden.
– Omalta osaltani tuntuu, että olen mennyt pelaajana eteenpäin reilusti viimeisen parin vuoden aikana. Oma roolini kentällä on myös hieman muuttunut ja olen sitä kautta saanut myös vähän uusia asioitakin kikkapussiin, Marttinen kertoo seuran tiedotteessa.
Uutena tulokkaana Korihaihin saapuu Oja, joka pelasi viime kaudella JBA:ssa Divari A:ta. Hyvinkään Pontevan kasvatti heitti jyväskyläläisille 7,6 pistettä ja haki 2,4 levypalloa keskimääräisesti.
Oja on pelannut Suomen toiseksi korkeimmalla sarjatasolla peräti kymmenen kautta ja tuleva kausi on hänen ensimmäisensä Korisliigassa.
– Hyvillä mielin lähden Korisliigaan. On koko ajan ollut sellainen olo, että haluan päästä Korisliigaan pelaamaan, jos sellainen sauma tulee. Valmistuin juuri liikuntatieteiden maisteriksi ja koin, että nyt tuli sopiva tilaisuus lähteä liigaan, Oja aloittaa.
– Korihaita olen pitkään seurannut, kun itselleni tutut pelaajat ”Mara” ja Topias Kuukkanen ovat siellä pelanneet ja kertoneet hyvää Uudestakaupungista ja Korihaista. Arvostan, että Uudessakaupungissa annetaan divarista tuleville pelaajille mahdollisuus pelata.
Korihailla on Marttisen ja Ojan ohella pelaajasopimukset Tommi Lehtosen ja Aamos Nikulan kanssa. Joukkuetta valmentaa Jarno Nikula.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.