Mikko Jalonen vahvistaa Korihaita tämän viikon

26.10.2020 15:10 Uudenkaupungin Korihait saa helpotusta kokoonpanoonsa, kun seuralegenda Mikko Jalonen auttaa joukkueen takamiesrotaatiota.

Jalonen lopetti kilpailullisen pelaamisen kaudella 2016-17, jonka jälkeen Forssan Koripoikien kasvatti on toiminut Korihaissa juniorivalmentajana sekä pelannut läntisen alueen II-divisioonassa Korihaiden kakkosjoukkueessa. Kuva: Korihait

Jalonen tulee tuuraamaan joukkueen takakenttää Trevor Blondinin jatkaessa alaraajavamman kuntoutusta. Jalonen auttaa joukkuetta alkavan viikon kotiotteluissa eli 28.10. Tampereen Pyrintöä ja 31.10. Salon Vilpasta vastaan.

Jalonen on pelannut Korihaiden paidassa kaikkiaan 400 ottelua, joissa takamies on merkannut tilastoihin 4 554 pistettä, 1 037 levypalloa ja 1 184 syöttöä. Ottelumäärä on Korihaiden seurahistorian kolmanneksi korkein Gerald Lee Sr.:n ja Harri Lehtosen jälkeen ja syöttömäärä seurahistorian korkein. Korisliigassa Jalonen on pelannut Korihaiden paidassa 310 ottelua, joissa tilastot ovat 3 136 pistettä, 741 levypalloa ja 765 syöttöä.

- Edellisviikolla Jarno (päävalmentaja Nikula) soitti ja tiedusteli kiinnostusta lähteä tuuraamaan Blondinia. Sovittiin, että tulen perjantaina treeneihin. Sain junnuvalmennushommat ja muut asiat sovittua niin ainakin ensi viikon pystyn joukkueen mukana olemaan ja tilannetta katsotaan sen jälkeen uudestaan, kertailee Jalonen taustoja.

- Tempo oli vähän eri, mihin olen viime aikoina tottunut. Alkuun vähän otti koville, mutta aika nopeasti pääsin rytmiin mukaan.

- Olen viime vuosina ajatellut, että jossain vaiheessa saattaa tulla comeback juuri loukkaantumisten takia. En ole itse havitellut mitenkään, että tarvitsisi päästä pelaamaan, mutta tuurausmielessä olen tätä mahdollista tilannetta miettinyt viime vuosien aikana, kertoo Jalonen.

Päävalmentaja Jarno Nikula on helpottunut, että Jalonen suostui auttamaan Korihaita paikkaamaan Blondinin jättämän aukon.

- Blondinin alaraajavamman johdosta soitin Mikolle ja kuulostelin, että miltä hänestä tuntuisi lähteä auttamaan. Perjantaina sitten Mikko oli jo treeneissä ja kunnossahan mies oli. Lopulta sitten sovittiin näistä kahdesta kotipelistä. Loistava juttu kaikin puolin, sanoo Nikula.

Henkilöt

Asiat

 
3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

Näytä lisää vastaavia