Mikko Larkas jatkaa Ranskassa, siirtyy Limogesin valmennusjohtoon

2.7.2024 09:23 Viime kaudella Ranskan liigaa ja FIBA Mestarien liigaa pelanneen SIG Strasbourgin valmennuksessa työskennellyt helsinkiläislähtöinen ToPoLan kasvatti Mikko Larkas, 43, valmentaa Ranskassa ensi kaudellakin. Larkas on allekirjoittanut pelikautta 2024-25 koskevan valmentajasopimuksen perinteikkään CSP Limogesin kanssa.

Mikko Larkas nähdeen ensi kaudella Limogesin penkin päässä. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Larkaksella oli alun perin voimassa jatkosopimus SIG Starsbourgin kanssa tulevasta kaudesta, mutta joukkueen päävalmentaja Massimo Cancellieri irtisanottiin kauden päätteeksi. Monen käänteen jälkeen myös Larkas joutui etsimään uuden työnantajan.

Uutta työpaikkaa ei Larkaksen kuitenkaan tarvinnut etsiä pitkään. Perinteikkään CSP Limogesin uusi omistajaporras värväsi viime kaudella Strasbourgissa asuneen Crawford Palmerin general managerikseen ja Larkas oli Palmerin ensimmäisiä rekrytointeja.

- Palmer soitti minulle heti, kun kuuli, etten jatka Strasbourgissa, sanoi pitäneensä Strasbourgissa tekemästäni työstä ja kertoi haluavansa minut ehdottomasti ensi kauden valmennusstaffiinsa, Larkas kiittelee.

CSP Limoges on historiansa aikana voittanut Ranskan mestaruuden yksitoista kertaa ja Euroliigan mestaruudenkin kertaalleen. Viime kaudella joukkue päätyi kuitenkin Ranskan liigassa kymmenenneksi ja koko organisaatio oli hetken vaakalaudalla.

- Uuden omistajaportaan myötä lopputulos oli, että Limoges pelaa Ranskan liigaa ensi kaudellakin. Pääsimme nopeasti Palmerin kanssa yhteisymmärrykseen tulevasta kaudesta. Sopimukseen sisältyi se, että saan koko perheeni mukaan Ranskaan, mikä oli minulle tärkeimpiä asioita neuvotteluissa.

Larkas siirtyi viime kaudella Strasbourgiin marraskuun alussa kesken runkosarjakauden. Seitsemän kuukautta kestänyttä Strasbourgin kokemustaan hän kuvailee vaiherikkaaksi.

- Oli mahtava kokemus päästä valmentamaan sekä Euroopan parhaimpiin kansallisiin sarjoihin kuuluvassa Ranskan Pro A:ssa että FIBA:n Mestarien liigassa. Toisaalta joukkue kävi läpi aikamoisen turbulenssin loukkaantumisineen ja pelaajavaihdoksineen. Kaikesta huolimatta olen ylpeä tekemästäni työstä ja siitä, että pystyin auttamaan joukkuetta ja valmennusjohtoa ja selkeästi kehittämään myös pelaajia, Larkas summaa.

CSP Limogesin päävalmentajana toimii ensi kaudella Jean-Marc Dupraz apunaan Mikko Larkas ja Romain Leroy.

Larkas toimi Espoo Teamin päävalmentajana Naisten Korisliigassa 2009–12 ja komensi ryhmänsä vuoden 2011 Suomen cupin mestaruuteen. Espoosta Larkas siirtyi Helsinkiin, missä hän työskenteli Helsinki Seagullsin päävalmentajana 2013–19. Seagulls nousi Larkaksen komennossa Divari A:sta Korisliigaan ja haki SM-pronssia 2018 ja 2019. Vuodet 2019–23 Larkas työskenteli vantaalaisen PuHu Juniorien urheilutoimenjohtajana.

Larkas kuului Susijengin valmennusjohtoon kesästä 2016 kesään 2023 ja valmensi joukkuetta kaksissa EM-kisoissa (2017, 2022) ja yksissä MM-kisoissa (2023). Lisäksi Larkas on luotsannut vuosien aikana lukuisia Suomen juniorimaajoukkueita.

Henkilöt

 
17.11.2025 08:19 NBA

Markkanen mielettömät 47 pistettä Jazzin voittaessa kahden jatkoajan jälkeen Bullsin

NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.

14.11.2025 07:11 NBA

Jazzille kotitappio Hawksin käsittelyssä – Markkanen 40 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.

12.11.2025 08:58 Susijengi

Jantusen vapaaheitot ja levypallot siivittivät Fenerbahcen voittoon Maccabista

Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.

11.11.2025 10:22 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen teki seurapäätöksensä EM-kisojen jälkeen – ”Luotin, että työpaikka löytyy kyllä”

Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.

4.11.2025 09:19 NBA

Jazzille viimeisten hetkien voitto Celticsistä – Markkanen 20 pistettä, 9 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.

1.11.2025 08:03 NBA

Jazz taipui vieraskentällä Sunsille – Markkanen 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.

30.10.2025 08:47 NBA

Trail Blazers kykeni pitämään Jazzin takanaan – Markkanen 32 pistettä

NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.

28.10.2025 08:54 NBA

Markkanen läväytti 51 pistettä, kun Jazz kellisti Sunsin jatkoajan jälkeen

NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.

27.10.2025 15:57 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin uudessa tilanteessa Espanjassa – ”Meri-ilma ei tuoksu”

Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.

25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

Näytä lisää vastaavia