2.5.2010 Hanno Möttölä teki toisessa Korisliigan finaalissa joukkueelleen Torpan Pojille 33 pistettä, joka on entisen NBA-pelurin ennätys kotimaan pääsarjassa. Samalla Möttölä nosti perättäisten onnistuneiden vapaaheittojen määrän SM-tasolla kaikkien aikojen ennätyslukuun 48.

ToPon Hanno Möttölä (kuvassa) jakaa nyt Korisliigan perättäin onnistuneiden vapaaheittojen ennätyksen Kalevi Pietikäisen kanssa. Pietikäinen on pitänyt ennätystä yksi hallussaan pelikaudesta 1981-82 lähtien. Kuva: Tytti Nuoramo.
Sunnuntaina Möttölä upotti kaikki 14 vapaaheittoa sisään. Kaikkiaan 209-senttinen Möttölä on onnistunut vapaaheittoviivalta 48 kertaa perättäin. Lukema sivuaa pääsarjaennätystä. Möttölä jakaa ennätyksen Äänekosken Huimaa edustaneen Kalevi Pietikäisen kanssa, joka onnistui 48 perättäisvaparissa kaudella 1981-82.
Möttölän vapaaheittojen perättäissarja alkoi runkosarjan viimeisestä pelistä Kouvoja vastaan (10/10) maaliskuussa ja se on jatkunut koko pudotuspelien ajan (38/38).
Kaikkien aikojen lista perättäin onnistuneissa vapaaheitoissa on seuraava:
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.
Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.