9.2.2015 Erik Murphyn edustama Austin Spurs jatkoi voittokulkuaan, kun se kaatoi kotonaan Grand Rapids Driven 93-98. Joonas Cavénin Delaware 87ers kärsi tappion Maine Red Clawsin vieraana lukemin 91-81.
Erik Murphy ylsi voitossa jälleen kaksinumeroisille pisteille. Kuva: OmaDesign.fi.
Vaikka Spurs hävisi levypallot 38-51, se hallitsi ottelun muita osa-alueita, eikä Grand Rapids ei löytänyt lääkkeitä kotijoukkueen Kyle Andersonin (21/12/5 syöttöä) tai Bryce Cottonin (27/6) pysäyttämiseen.
Murphy jatkoi hyviä otteitaan Spursin paidassa tehtaillen 11 pistettä, keräten neljä levypalloa ja kolme syöttöä. Murphyn +/- -tilasto oli myös voittajien paras (13).
Delawaresta ei ollut pysäyttämään Mainea, vaan kotijoukkue Red Claws paineli voittoon muutaman runinsa ansiosta. Voittajien tehokkain oli Loimaan Bisonsia edelliskautena edustanut Ralph Sampson III, joka flirttaili tripla-tuplan kanssa (8/9/9 torjuntaa).
Cavén pelasi kahdeksan minuuttia, mutta sai virhetilinsä lyhyessä ajassa täyteen. Cavénille merkittiin yksi levypallo ja torjunta.
Awak Kuierin haaveet toisesta peräkkäisestä Italian mestaruudesta kaatuivat ratkaisevan viidennen pelin 61-73-tappioon.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja paketoitua ja pudotuspeleissä nähdään hienosti suomalaisväriä, kun Bayern München, Niners Chemnitz ja Academics Heidelberg varmistivat paikan suoraan puolivälierissä. Sasu Salinin mestaruusjahti jatkuu Romaniassa, Edon Maxhuni debytoi Turkissa ja Alexander Madsenin Lleida varmisti sarjapaikkansa Espanjassa.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Anniina Äijänen oli Trevison johtohahmo, kun joukkue aloitti Italian Serie A2:n lohkovälierät voitolla. Awak Kuier puolestaan taistelee Serie A1:ssä mestaruudesta finaalissa.
Olivier Nkamhouan Niners Chemnitz otti kaksi tärkeää jatkoaikavoittoa viime viikolla tarraten pudotuspelipaikkaan. Sasu Salin aloitti pudotuspelit vahvasti Romaniassa ja Perttu Blomgren jatkoi tehokkaita otteitaan Latvian liigan pudotuspeleissä.
Etelä-Carolinassa pelannut takamieslupaus Morris Ugusuk siirtyy seuraavaksi West Virginian Universityn riveihin.