30.7.2025 11:30 Kotkalaisesta KTP:sta maailmalle lähtenyt Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, on yksi viime vuosien odotetuimpia Susijengi-tulokkaita. Susijengin Open Gymissä ensimmäisen kerran jo kuusi vuotta sitten treenannut Amzil on palannut viiden vuoden Yhdysvaltain NCAA-taipaleelta Eurooppaan valmiina lunastamaan paikkansa Susijengiltä.
Vihdoinkin: Mustapha Amzil on liittynyt mukaan Susijengin leiritykseen. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Tuntuu tosi kivalta päästä viimein messiin. Täällä on tosi paljon kavereita pitkältä ajanjaksolta ja on siistiä päästä pelaamaan näiden kaikkien kanssa, Amzil hymyili Susijengin mediapäivänä Lohjan Kisakallion Susi Training Centerissä tiistaina.
- Micke (Jantunen), Olli (Nkamhoua), Edon (Maxhuni), Perttu (Blomgren) ja moni muu on tosi pitkältä ajalta tuttu peli- ja treenikaveri. Nyt ollaan viimein samassa jengissä.
Amzil kuului oman ikäluokkansa, 2001 syntyneiden, seuratuimpiin ja potentiaalisimpiin suomalaisiin koripallolupauksiin. Hän kellotti juniorimaajoukkueurallaan 96 maaottelua ja tykitteli niissä Suomi-paidassa keskimäärin kymmenen pistettä ottelua kohden.
Ensimmäisen kutsunsa Susijengin Open Gymiin Amzil sai jo kesällä 2019, jonka jälkeen hän on ottanut tasaisesti osaa Open Gym -harjoitteluun. Kesällä 2023 hän oli puolestaan viidenneksi sijoittuneen Suomen miesten universiadimaajoukkueen johtava pelaaja.
Susijengi-debyytin venyminen on hänen mukaansa ollut ennen kaikkea sattumien summa.
- NCAA piti minut kiireisenä. Mulle oli tärkeää olla esimerkiksi universiadeissa mukana, mutta aikataulujen kanssa oli aina vähän yhteensovittamista ja NCAA:n päässä valmentajat vaativat paikallaoloa. Sitäkin mukavampaa olla täällä tänään.
Suomalaiset pelaajat ovat kenties kaikkein tehokkaimpia kausia lukuun ottamatta aina jossain määrin tutkan ulottumattomissa keskimääräisen suomalaisen koripallon ystävän näkökulmasta katsottuna.
Mustapha Amzilin viisivuotinen NCAA-ura kuuluu kuitenkin Suomen ansiokkaimpiin. Hänet nimettiin kaudella 2020–21 Atlantic 10 -konferenssin tulokasviisikkoon, ja kaudella 2021-22 hän nousi Yhdysvalloissa valtakunnallisiin otsikoihin voittoheitollaan Kansasia vastaan.
- Mua kutsutaan sen Kansas-matsin game winnerin vuoksi edelleen Daytonissa legendaksi, Amzil nauraa.
Kolmen Daytonin vuoden jälkeen Amzil siirtyi kahdeksi kaudeksi New Mexicoon, joka oli myös menestyksekästä aikaa. Keväällä 2024 New Mexico voitti Mountain West -konferenssin mestaruuden ja Amzil palkittiin konferenssinsa parhaana kuudentena pelaajana. Viimeisellä kaudellaan hän puolestaan viimeisteli uransa parhaat lukemat: 11,0 pistettä, 5,5 levypalloa ja 1,5 syöttöä ottelua kohden.
- NCAA oli tosi hyvä reissu. Mun peli ja kokonaispaketti on nyt paremmin kasassa kuin yliopistoon lähtiessä, hän kuvailee.
- Mentaalinen puolikin oon kehittynyt, oon kasvanut tosi paljon ihmisenä. Vieläkin olen pelaajana samanlainen kuin silloin lähtiessä, mutta paljon kehittyneempi ja aikuisempi.
Merkittävä ominaisuus Amzilin koripallourassa on ollut myös se, että hän on pelannut huomattavaa roolia voittamiseen tottuneissa joukkueissa. Sekin on luonteen peruja.
- Äiti aina junnuvuosina kuvaili, että olin masentunut, jos hävisin matsin. En puhunut sen jälkeen kellekään. Melkein voi sanoa, että inhoan häviämistä enemmän kuin tykkään voittamisesta. Ehkä oon siinäkin kehittynyt vähän!
Susijengiin Mustapha Amzil saapuu viiden NCAA:ssa vietetyn vuoden jalostamalla itseluottamuksella. Uransa ensimmäisen ammattilaissopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa tehnyt Amzil on aikuinen mies, ei mikään ”rookie”.
Vaikka Susijengissä hänen ympärillään on ties minkälaista NBA:n All Star -pelaajaa, tuoretta Ranskan mestaria ja hallitsevan Euroliigan mestarin rekrytoimaa pelaajaa, hän uskoo löytävänsä paikkansa pelaamalla omilla vahvuuksillaan.
- Isot respectit Laurille, Mickelle, Ollille ja kaikille muille jätkille täällä. Olen katsonut, millä tasolla nää tyypit pelaavat omissa joukkueissaan ja Susijengissä ja se on se taso, mitä itsekin haen tekemällä päivittäin kovaa duunia, hän kuvailee.
- Tässä vaiheessa mun tavoitteena on tuoda Susijengiin energiaa ja taas yhden skorausuhan. Uskon, että musta tulee vielä hyvä jengin jäsen.
Mutta mitä Amzil tahtoo kertoa itsestään niille Susijengin faneille, jotka eivät ole seuranneet hänen edesottamuksiaan viime vuosina?
- Mä oon chilli tyyppi. Oon Kotkasta kotoisin, pelannut ensin futista ja 7-vuotiaasta alkaen korista ja teen kentällä vähän kaikkea. Mä skoraan, riistän, blokkaan, puhun vastustajalle ja välillä vähän neuvottelen tuomarienkin kanssa, hän virnistää.
Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Valmistavissa maaotteluissaan Susijengi kohtaa Belgian perjantaina 8.8. Jyväskylän LähiTapiola Areenalla (liput otteluun täältä) ja maanantaina 11.8. Espoo Metro Areenalla (liput otteluun täältä). Susijengi kohtaa Puolan sunnuntaina 17.8. Sosnowiecissä ja EM-kisojen kenraaliharjoituksessaan torstaina 21.8. Espoo Metro Areenalla (liput otteluun täältä).
Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.
Pitkän koripalloilijanpolun HBA-Märskyn ja Yhdysvaltain NCAA-liigan kautta kulkenut Andre Gustavson, 26, löi itsensä läpi Susijengin rotaatioon vuoden takaisissa olympiakarsinnoissa Valenciassa. Toisen EM-kisaleiritysviikon alussa Gustavson kertoo saaneensa ensimmäisestä ammattilaiskaudestaan mukaansa entistä paremmat valmiudet pelata huipputasolla.
Susijengin isojen pelien mieheksi profiloitunut Ilari Seppälä, 32, on saapunut EM-kotikisaleiritykseen uransa parhaan ammattilaiskauden jäljiltä. Erinomainen kausi, sitä edeltänyt onnistunut kuntoutus ja perhearki muodostavat lapualaislähtöiselle pelinrakentajalle erinomaiset lähtökohdat tavoitella paikkaa EM-kotikisajoukkueessa.
Korisliigan mestaruutta Helsinki Seagullsin kanssa keväällä juhlinut Henri Kantonen, 198 cm ja 27 vuotta, toivoo, ettei suomalainen koripalloväki ole jättänyt häntä laskuista puhuttaessa paikoista EM-kotikisajoukkueesta. Jo edellisissä EM- ja MM-kisoissa kykynsä kansainvälisessä pelissä osoittanut Kantonen kertoo olevansa parhaassa iskussaan koskaan.
Perttu Blomgrenille, 23, lankesi viime kesänä Susijengin pahanonnensankarin rooli, kun loukkaantuminen pakotti hänet syrjään juuri Valencian olympiakarsintojen kynnyksellä. Lapuan Korikobrien kasvatti kuitenkin uskoo olevansa Latviassa pelatun läpimurtokevään jälkeen valmiimpi Susijengi-rooliinsa kuin koskaan.
Mustapha Amzilin ohella toinen ensimmäistä miesten maaotteluaan kärkkyvä pelaaja Susijengin EM-kisakesän avaavalla Kisakallion leirityksellä on viime vuodet Drive Basketballissa pelannut Tampereen Pyrinnön kasvatti Aaron Ekwere, 196 cm ja 18 v., joka on väläytellyt kansainvälisen tason potentiaaliaan Suomi-paidassa kahtena perättäisenä kesänä.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.