25.1.2018 HBA oli todella lähellä yllättää naisten Korisliigan kärkeä pitävän Lappeenrannan Catzin torstai-illan trillerissä. Ottelun ratkaisu haettiin jatkoajalta, jossa Catz sinetöi voittonumerot 104–94.
Catzin ja HBA:n välisestä ottelusta muodostui varsinainen koripallotrilleri. Aleighsa Welch ja Awak Kuier urakoivat kumpikin tupla-tuplat. Kuva: Ville Vuorinen
Naisten Korisliigan kärkipaikkaa hallitseva Lappeenrannan Catz joutui tekemään täyden iltavuoron ansaitakseen sarjapisteet Helsingin HBA:n vieraana. Kivenkova HBA taisteli jokaisesta pallosta täysillä pakottaen Catzin raatamaan omassa hyökkäyspelissään sataprosenttisesti. Voittolukemat laskettiin Catzille vasta jatkoajan jälkeen numeroin 104–94 (43-45).
Torstai-illan alkutahdit tanssittiin äärimmäisen tasaväkisissä tunnelmissa. HBA sai heittopelinsä kulkemaan ottelun alusta alkaen, mutta myös Catz pääsi omassa hyökkäyksessään läpäisemään kotijoukkueen puolustuksen. Natalie Day heitti avausjaksolla 10 pisteen henkilökohtaisen putken Catzille, mutta HBA pinnisteli ohitse Sara Bejedin koreilla. Toisella jaksolla HBA esitti jo hienoista hallintaa. Catz oli jo päättämässä taukotilannetta edukseen, mutta Nea Kuisman heitto ja Bejedin lay-up pitivät johtoaseman tauolle kotijoukkueella.
Trilleri jatkui kolmannella jaksolla. Catz tuntui löytävän hetkellisesti lääkkeet kotijoukkueen pysäyttämiseksi, mutta HBA:n periksiantamaton hyökkäyspeli ei antanut vieraille saumaa karata. Elina Ariken kolmosen myötä HBA aloitti päätösjakson pisteen johdossa. Viimeisen neljänneksen alku oli HBA:n hurmiomaista vyörytyspeliä. Tinkimätön puolustus raatoi tarvittavan määrän pysäytyksiä, jotta tilanne pysyi tasaisena. Catzilla oli tilaisuus ratkaista ottelu varsinaisen peliajan lopulla, mutta Aleighsa Welch heitti toisen vapaaheitoistaan ohi ja ratkaisua lähdettiin hakemaan jatkoajalta varsinaisen peliajan päättyessä lukemiin 87–87.
Ylityöajan alkuminuuteilla HBA jatkoi pirteää hyökkäystekemistä, mutta Aleighsa Welchin ja Valencia McFarlandin käynnistämä karkumatka oli lopulta kotijoukkueelle liikaa.
Catzin tähti oli torstaina 31 pistettä upottanut Welch, joka lisäsi tupla-tuplaan 12 levypalloa ja 3 syöttöä. Natalie Day (26/10/5) tilastoi myös tupla-tuplan Valencia McFarlandin (26/7/6) säestäessä. HBA:n tähtenä tuikki Sara Bejedi (24/3/8), joka upotti kolmosensa tilastolla 3/5. Awak Kuierin (18/11/3), Elina Ariken (18/5/2) ja Lotta-Maj Lahtisen (16/7/6) panos oli torstai-iltana valtaisa.
Catzin päävalmentaja Mika Haakana näki ottelun alun vaikeana. Hänen mukaansa torstain voitossa oli mukana ripaus onnea.
– Pelin alussa olimme vain puolittain paikalla, silloin vieraskentällä on vaikeaa. Myös kommunikaatio oli huonoa eikä puolustus toiminut. Olimme oikeastaan onnekkaita kun voitimme, sillä HBA pelasi upean ottelun. Awak Kuier tuo heidän peliinsä vielä uusia ulottuvuuksia.
HBA:n valmentaja Mirka Dettmann piti ottelua kokonaisuutena onnistuneena.
– Pallo liikkui tänään ja pelaajat uskalsivat ottaa vastuuta ja saimme paljon onnistumisia laajalla rintamalla. Loppuhetkillä muutama virhearvio ja kokenut vastustaja käytti tilaisuutensa, mutta kokonaisuutena erinomainen ottelu nuorelta joukkueeltamme.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.