Naisten Korisliigassa jatkoaikatrilleri – HBA tarjosi timantinkovan vastuksen Catzille

25.1.2018 HBA oli todella lähellä yllättää naisten Korisliigan kärkeä pitävän Lappeenrannan Catzin torstai-illan trillerissä. Ottelun ratkaisu haettiin jatkoajalta, jossa Catz sinetöi voittonumerot 104–94.

Catzin ja HBA:n välisestä ottelusta muodostui varsinainen koripallotrilleri. Aleighsa Welch ja Awak Kuier urakoivat kumpikin tupla-tuplat. Kuva: Ville Vuorinen

 

Naisten Korisliigan kärkipaikkaa hallitseva Lappeenrannan Catz joutui tekemään täyden iltavuoron ansaitakseen sarjapisteet Helsingin HBA:n vieraana. Kivenkova HBA taisteli jokaisesta pallosta täysillä pakottaen Catzin raatamaan omassa hyökkäyspelissään sataprosenttisesti. Voittolukemat laskettiin Catzille vasta jatkoajan jälkeen numeroin 104–94 (43-45).

 

Torstai-illan alkutahdit tanssittiin äärimmäisen tasaväkisissä tunnelmissa. HBA sai heittopelinsä kulkemaan ottelun alusta alkaen, mutta myös Catz pääsi omassa hyökkäyksessään läpäisemään kotijoukkueen puolustuksen. Natalie Day heitti avausjaksolla 10 pisteen henkilökohtaisen putken Catzille, mutta HBA pinnisteli ohitse Sara Bejedin koreilla. Toisella jaksolla HBA esitti jo hienoista hallintaa. Catz oli jo päättämässä taukotilannetta edukseen, mutta Nea Kuisman heitto ja Bejedin lay-up pitivät johtoaseman tauolle kotijoukkueella.


Trilleri jatkui kolmannella jaksolla. Catz tuntui löytävän hetkellisesti lääkkeet kotijoukkueen pysäyttämiseksi, mutta HBA:n periksiantamaton hyökkäyspeli ei antanut vieraille saumaa karata. Elina Ariken kolmosen myötä HBA aloitti päätösjakson pisteen johdossa. Viimeisen neljänneksen alku oli HBA:n hurmiomaista vyörytyspeliä. Tinkimätön puolustus raatoi tarvittavan määrän pysäytyksiä, jotta tilanne pysyi tasaisena. Catzilla oli tilaisuus ratkaista ottelu varsinaisen peliajan lopulla, mutta Aleighsa Welch heitti toisen vapaaheitoistaan ohi ja ratkaisua lähdettiin hakemaan jatkoajalta varsinaisen peliajan päättyessä lukemiin 87–87.

Ylityöajan alkuminuuteilla HBA jatkoi pirteää hyökkäystekemistä, mutta Aleighsa Welchin ja Valencia McFarlandin käynnistämä karkumatka oli lopulta kotijoukkueelle liikaa.

 

Catzin tähti oli torstaina 31 pistettä upottanut Welch, joka lisäsi tupla-tuplaan 12 levypalloa ja 3 syöttöä. Natalie Day (26/10/5) tilastoi myös tupla-tuplan Valencia McFarlandin (26/7/6) säestäessä. HBA:n tähtenä tuikki Sara Bejedi (24/3/8), joka upotti kolmosensa tilastolla 3/5. Awak Kuierin (18/11/3), Elina Ariken (18/5/2) ja Lotta-Maj Lahtisen (16/7/6) panos oli torstai-iltana valtaisa.


Catzin päävalmentaja Mika Haakana näki ottelun alun vaikeana. Hänen mukaansa torstain voitossa oli mukana ripaus onnea. 
– Pelin alussa olimme vain puolittain paikalla, silloin vieraskentällä on vaikeaa. Myös kommunikaatio oli huonoa eikä puolustus toiminut. Olimme oikeastaan onnekkaita kun voitimme, sillä HBA pelasi upean ottelun. Awak Kuier tuo heidän peliinsä vielä uusia ulottuvuuksia.
HBA:n valmentaja Mirka Dettmann piti ottelua kokonaisuutena onnistuneena.
– Pallo liikkui tänään ja pelaajat uskalsivat ottaa vastuuta ja saimme paljon onnistumisia laajalla rintamalla. Loppuhetkillä muutama virhearvio ja kokenut vastustaja käytti tilaisuutensa, mutta kokonaisuutena erinomainen ottelu nuorelta joukkueeltamme.

Ottelutilastot: HBA–Catz
 
29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

21.11.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.

8.11.2025 19:22 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga maaottelutauolle - Pyrinnölle voitto päivän ainoassa ottelussa

Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.

6.11.2025 14:07 Naisten Korisliiga

Nicole Ogun on naisten Korisliigan kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.

5.11.2025 20:39 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtorannalle tripla-tupla Peli-Karhujen voitossa - Kouvottarien pistetili auki

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.

Näytä lisää vastaavia