7.1.2017 Vimpelin Vedosta 73-65 -kotivoiton napannut Espoo United ja tiukkojen vaiheiden jälkeen Espoo Basket Teamin luvuin 68-65 kukistanut Hyvinkään Ponteva starttasivat vuoden 2017 kotivoitoilla. Äänekoseken Huima puolestaan katkaisi tappioputkensa Forssan Alun kustannuksella (85-76).
Minna Mali johdatti Espoo Unitedin kotivoittoon ViVestä.
Bria Goss toimi jälleen voiton takuunaisena Hyvinkään Pontevalle.
Mervi Nurmen luotsaama Huima katkaisi tappioputkensa. Kuvat: Francois Perthuis, Kai Kilappa.
Espoon Metro Areenalla nähtiin joulutauon jäljiltä hieman tahmeaa esitystä molemmilta joukkueilta ensimmäisen kahdenkymmenen minuutin ajan. Avauspuoliajan vei nimiinsä kuitenkin vierasjoukkue 35-38, Wilesia Hardyn (21/9/7 syöttöä) sekä oivan debyytin joukkueessa esittäneen Deven Hunterin (15/20) johdolla.
- Johdimme parhaimmillaan yhdeksällä pisteellä ja meillä oli kaikki edellytykset viedä peli, tehtiin kuitenkin puolustuspäässä virheitä. Voittaminen olisi vaatinut meiltä parempaa viimeistelyä, ViVe-luotsi Jukka-Pekka Kujala kommentoi.
Kolmannella neljänneksellä kotijoukkueen reppuselkään otti 19-vuotias Minna Mali (20/7), joka toi Unitedin yhdeksän pisteen päästä rinnalle ja vielä 55-53 -johtoon viimeiselle neljännekselle lähdettäessä.
Mali jatkoi erinomaisia otteitaan viimeiselle kymmenminuuttisella ja hänen onnistumisiaan säesti muhkean tupla-tuplan urakoinut Shenita Landry (26/14) ja kaksikko takasi henkilökohtaisilla ratkaisuillaan kotivoiton.
- Viimeisellä neljänneksellä löysimme riittävän intensiteetin tekemiseen, joka riitti onneksi voittoon, voittajien päävalmentaja Kimmo Kujansivu summasi.
Pudotuspelipaikkaa kärkkyvä Espoo Basket Team oli lähellä yllättää sarjakärkenä majailevan HyPon, onnistuneen puolustuspään työskentelyn ansiosta.
Ottelun avausneljänneksellä kuskin paikalla toimi kotijoukkue, mutta EBT:n tehomoottorin Tierra Hendersonin (23/5/6 syöttöä) tahdittamana vieraat veivät avausjakson nimiinsä 14-17. Toinen neljännes noudatti edeltäjänsä kaavaa, mutta johtoasemaan asti HyPo ei onnistunut nousemaan, vaan puoliajalle mentiin EBT:n 32-33 -johdossa.
- EBT on meille sarjan inhottavin vastustaja. Ei tullut yllätyksenä, että sen materiaali ja valmennus laittavat meidät aina ahtaalle. Varsinkin levypallopelissä EBT haastaa meidät pahasti, onneksi saimme petrattua asiaa pelin aikana, HyPon päävalmentaja Miikka Sopanen pohti.
Morgan Baileyn (11/10) pimennettäessä Taru Tuukkasen (7/14/7 syöttöä), Pontevalta sankarittaren roolia otti vastaan Bria Goss (27/9), joka johdatti HyPon neljän pisteen johtoon päätöskympille lähdettäessä.
Neljännen jakson tapahtumat aaltoilivat yleisölle viihdettä tarjoten puolelta toiselle ja loppuminuuteilla ratkaisevat vapaaheitot upotti kylmän viileästi Goss, joka takasi HyPon kuudennen perättäisen voiton.
- Molemmat joukkueet toteuttivat esimerkillisesti valmentajiensa ohjeita ja pelasivat fyysisen pelin. Upotimme ratkaisuvaiheessa monta kovaa heittoa ja pidimme pintamme lopussa hyvin, Goss suitsutti.
Viisi edellistä otteluaan hävinnyt Äänekosken Huima oli helisemässä ottelun avausneljänneksellä ilman Janelle Lanea Äänekoskelle saapuneen FoA:n kanssa. Alku vei avausminuutit nimiinsä 2-16 ja koko kymmenminuuttisen 16-23.
Toisella neljänneksellä kotijoukkue ja etunenässä Batabe Zempare (18/13) kuitenkin hilasi itsensä iholle ja lopulta myös 40-38 -puoliaikajohtoon Emmi-Julia Nurmen (9/3) kolmosella.
Puoliajan jälkeen Huima repäisi eron nopeasti kymmeneen pisteeseen Faith Randolphin (23/9/8 syöttöä) ja Robin Murphyn (16/8) onnistumisilla. Alku oli helisemässä emäntien kanssa ja jakson päätteeksi ero kasvoi Huiman hyväksi 17 pisteeseen (68-51).
Viimeisellä kymmenminuuttisella ei suurempaa voittotaistelua enää nähty, vaan iloista hyökkäyspeliä esittänyt Huima piti eron kahdenkymmenen pisteen tuntumassa. FoA pääsi kaunistelemaan vielä viimeisillä minuuteilla kuitenkin loppulukemiksi 85-76.
Forssalaisten tehokkaimmat olivat tutusti Kiana Johnson (25/4) sekä Tyonna Snow (22/8). Huiman suurin avain voittoon oli levypallot, jotka kirjattiin kotijoukkueelle 62-36.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.