Naisten SM-sarjassa rikottiin tasalukuja

10.1.2005 Naisten SM-sarjan sunnuntaisella pelikierroksella paukkui rikki tilastollisia rajapyykkejä. Niistä vastasivat Peli-Karhujen maajoukkuekonkari Auli Nyman, Panttereiden Hanna Rotinen sekä Espoo Teamin Heidi Lönnberg, joka ohitti kaksikin eri tuhatlukua.

Auli Nyman heitti sunnuntaina Äänekosken Huimaa vastaan 16 pistettä ja rikkoi näin SM-runkosarjassa kaikkina aikoina 6000 pisteen rajan. Tarkalleen pisteitä hänellä on nyt koossa 6002. Kun Nyman on pelannut 16 pelikauden aikana 359 runkosarjaottelua, muodostuu ottelukohtaiseksi pistekeskiarvoksi kova 16,7. 

SM-sarjan kaikkien aikojen pistetilastossa Nyman pitää hallussaan kakkostilaa. Hänen edellään on vain edelleen SM-sarjassa pelaava Lea Hakala 10298 pisteellään. Nymanin taakse tilastossa jäävät mm. Nina Pajanti-Raudus (5827), Terhi Airas-Järventaus (5316) ja Elina Lehtonen (5281).

Espoo Teamin Heidi Lönnberg puolestaan rikkoi sunnuntaina kaksikin tuhatlukua heitettyään BC Nokiaa vastaan 22 pistettä ja napsittuaan viisi levypalloa. Lönnbergin yhteismäärä kaikkina aikoina on SM-runkosarjassa 2010 pistettä ja tasan tuhat levypalloa. Hän on pelannut kymmenen kauden aikana 215 ottelua. Pelikohtaiset keskiarvot ovat näin 9,3 pistettä ja 4,7 levypalloa.

Panttereiden Hanna Rotinen pelasi sunnuntaina 200. SM-runkosarjaottelunsa ja tekikin sen juhlavasti ollen ex-seuraansa Pussihukkia vastaan ottelun paras pelaaja heitettyään 25 pistettä. Rotisella on menossa kahdeksas kausi pääsarjatasolla ja hänen pistekeskiarvonsa kaikkina aikoina on 11,7.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

Näytä lisää vastaavia