27.2.2008 Korisliigassa viidentenä oleva Namika Lahti on tehnyt kapteeninsa ja kasvattinsa Teemu Laineen kanssa jatkosopimuksen. Laineen sopimus on mallia 1+1 eli sisältää kauden 2008-09 ja option kaudesta 2009-10.
- Pelaaminen maistuu edelleen erittäin hyvälle. Ensi kaudeksi saimme seuran kanssa räätälöityä omaan elämäntilanteeseeni oivallisesti sopiva sopimus. Talonrakennus ja perhe-elämä otettiin hyvin huomioon, Laine sanoo.
31-vuotias Laine on viihtynyt kotikaupungissaan erinomaisesti, sillä kuluva kausi on miehelle yhdestoista Namikan riveissä.
- Minulla ei ole tarvetta, eikä halua lähteä Lahdesta pois. Työnantaja on hoitanut asiat aina moitteettomasti. Mielestäni seurassa on taas kehityksen pyörä pyörähtämässä eteenpäin ja haluan olla siinä kehityksessä mukana, Laine kommentoi.
Kuluvalla kaudella Laine on pelannut 10,4 pisteen keskiarvolla ja kirjauttanut 2,1 syöttöä ottelua kohden.
Maaliskuun 10. päivänä 31-vuotispäiviään viettävä Teemu Laine on ”viimeinen mohikaani” Namika Lahden joukkueista, jotka voittivat Suomen mestaruuden sekä Suomen cupin vuonna 2000.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.