Namika Lahti nousi kärkikolmikkoon

19.1.2009 Namika Lahti nousi Korisliigan sarjataulukon kärkeen tasapisteisiin Joensuun Katajan ja Kouvojen kanssa haettuaan maanantaina vierasvoiton Porvoon Tarmosta 65-79 (25-46) -lukemin.

Pelistä ei syntynyt kunnon kamppailua, kun Namika Lahti karkasi heti 10-0 -johtoon ja piti sen jälkeen Tarmon takanaan loppuun asti. Vierasjohto kasvoi suurimmillaan kolmannella jaksolla 25 pisteeseen. Viimeisellä neljänneksellä Tarmo onnistui toviksi puolittamaan eron 12 pisteeseen.

Lahtelaiset upottivat 11 kolmen pisteen koria hyvällä prosentilla ja onnistuivat puolustuspäässä pitämään Tarmon sentterin DeWayne Richardsonin pois ratkaisupaikoista.

- Ensimmäisellä puoliajalla meillä liikkuivat sekä pallo että miehet erinomaisesti. Puolustuksessakin tehtiin mitä sovittiin eli pidettiin Richardson pois pelistä. En tiedä alkoiko toisella puoliskolla jalka painaa, mutta Porvoo pääsi vähän uhittelemaan yksilösuorituksillaan, tiivisti tapahtumat Namika Lahden valmentaja Sami Toiviainen.

Namika Lahti antoi näytteen laajasta pelaajamateriaalistaan, kun kokoonpanosta puuttuivat pelikiellon ja potkut saaneen Bilal Abdullahin lisäksi paras kotimainen korintekijä Sami Pekkola jalkavaivojen vuoksi. Tehomiehiä löytyi, kun Teemu Laine heitti kauden ennätyspisteensä 22 ja Ville Vesala sekä Ray Nixon 13 pistettä.

Kolme edellistä kotipeliään voittaneen Tarmon tehokkain oli Magen McNeil 17 pisteellä. Victor Morris heitti 14 pistettä, mutta 25 pisteen keskiarvolla aiemmin pelannut Richardson jäi nyt kymmeneen.

 (STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

Näytä lisää vastaavia