Neljän viime kauden mestarit eeppisessä huippuottelussa YLE TV2:lla sunnuntaina

11.1.2014 Korisliigan kaksi kärkijoukkuetta ottavat mittaa toisistaan Korisliiga-kauden varmasti kiihkeimmässä kohtaamisessa YLE TV2:n kameroiden loisteessa sunnuntaina. Vuosina 2010 ja 2011 Suomen mestaruutta juhlinut Tampereen Pyrintö hakee puhtaalla pelillä liigaa johtavasta vuosien 2012 ja 2013 Suomen mestarista Nilan Bisonsia kotikatsomonsa edessä.

Tuukka Kotti oli kentän hahmo Bisonsin ja Pyrinnön marraskuun kohtaamisessa.

Pieti Poikolan Pyrintö on voittanut kauden kaikki 15 kotiotteluaan.

Bisonsin ja Pyrinnön kohtaamisissa tunnelmaa on kentän lisäksi katsomossa. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

Bisons kantoi syyskaudella Suomen lippua Euroopan kakkoskilpailussa Eurocupissa ensimmäisenä suomalaisjoukkueena 15 vuoteen ja pelasi loppuun asti paikastaan Eurocupin 32 parhaan joukossa voittamalla kymmenestä pelaamastaan ottelusta viisi.

 

Korisliigassa loimaalaiset ovat olleet vieläkin vakuuttavampia jyräämällä uskomattomat 19 perättäistä voittoa heti kauden alussa. Kun runkosarjakausi on siirtynyt jo neljännelle kuukaudelleen, Bisons ei ole vielä hävinnyt kertaakaan ja hätyyttelee jopa Korisliigan historian kaikkien aikojen pisintä kauden alun voittoputkea, jonka Helsingin Kisa-Toverit kirjautti kaudella 1963/64 (21 ottelua).

 

Jos Bisons on ollutkin liigakauden kiistaton ykkönen tähän mennessä, Tampereen Pyrintö ei jää kauas. ”Punakone” on voittanut runkosarjassa pelaamastaan 20 ottelusta 17 sekä lisäksi Baltian liigassa yhdeksästä ottelustaan kahdeksan. Erityisen vahva on Pyrinnön kotikenttäsaldo – 15 voittoa, ei yhtään tappiota.

 

Sunnuntaina TV2:ssa katkeaa siis kahdesta pitkästä putkesta toinen – joko Bisonsin 19 ottelun kauden alun voittoputki Korisliigan runkosarjassa tai Pyrinnön 15 ottelun mittainen kotivoittoputki.

 

Bisonsin ja Pyrinnön kohtaamisissa klassikon aineksia

 

Lisää latausta peliin tuo, että lyhyestä yhteisestä historiastaan huolimatta Bisons ja Pyrintö ovat ehtineet kahden ja puolen kauden aikana kehittää raivokkaan kamppailuasetelman.

 

Kun Bisons nousi Korisliigaan kaudeksi 2011/12, Tampereen Pyrintö oli Korisliigan hallitseva mestari ja liigan ennakkosuosikki. Ennakkoluuloton Bisons kuitenkin jyräsi Pyrinnön runkosarjassa voitoin 3-1 sekä päihitti kiihkeässä välieräsarjassa tamperelaiset voitoin 3-2.

 

Seuraavalla kaudella Pyrintö sai balsamia haavoilleen nujertamalla Bisonsin LiigaCupin finaalissa kotikentällään Pyynikillä. Runkosarjassa Bisons vei kuitenkin keskinäiset ottelut voitoin 3-1, ja loimaalaiset tuulettelivat kauden päätteeksi toista perättäistä mestaruutta kun taas loukkaantumisten haavoittama Pyrintö joutui kesälomille jo puolivälierävaiheessa.

 

Kuluvalle kaudelle loimaalaiset ovat lähteneet selkeänä mestarisuosikkina vahvistettuaan kokoonpanoaan mm. Susijengin teräsmies Tuukka Kotilla, mutta myös Pyrinnöllä on missio: kaksinkertainen Korisliigan vuoden valmentaja Pieti Poikola on palannut sapattivapaalta Tampereelle palauttamaan joukkueensa mestaruuskantaan kahden vuoden jälkeen.

 

Joukkueet ovat kohdanneet kerran aiemmin tällä kaudella. Bisons voitti marraskuun puolivälissä Loimaan Liikuntahallissa pelatun ottelun 84-75 (42-38) Tuukka Kotin (24/14/3 syöttöä/2 blokkia) kunnostautuessa kentän hahmona.

 

Pidä silmällä

 

Pyrinnön pelin sieluna ahertaa Korisliigan nestori, tulisieluinen Damon Williams (201 cm/40 v) vierellään mm. Korisliigan lokakuun pelaaja Antero Lehto (185/29) sekä Korisliigan joulukuun pelaaja BJ Raymond (198/26). Pyrintö-kippari Lehdolla on meneillään uransa toistaiseksi paras kausi.

 

Viime kaudella Ruotsin liigassa kunnostautunut vikkelä Kelvin Lewis (195/25) sekä erinomaista kautta pelaava sentterijätti Antti Nikkilä (210/35) täydentävät Punakoneen aloitusviisikon, ja penkiltä taitoa tuovat mm. Alex Vaenerberg (183/21), Petri Heinonen (207/25) sekä heittokoneet Osku Heinonen (194/21) ja Topias Palmi (194/19).

 

Bisonsin korinaluspelotteina Pyrintöä vastaan asteleva Tuukka Kotti (205/32) ja John Williamson (198/27), laidassa päivystää Euroliigaakin pelannut Frank Robinson (193/29). Susijengistä tutut ”Loimaan La Bomba” Mikko Koivisto (194/26) sekä Antto Nikkarinen (185/22) ovat loimaalaisten aloitusviisikon takakentän täsmäaseet.

 

Eurokenttien veteraani Billy Keys (188/36), ikitaistelijat Ville Mäkäläinen (194/28) ja Ilpo Pehkonen (181/25) sekä heittovoimaiset laiturit Matti Nuutinen (200/23) ja Carl Lindbom (206/22) tuovat Greg Gibsonin luotsaamien Biisonien rotaatioon lisää leveyttä penkiltä.

 

Korisliigan kärkiottelu Tampereen Pyrintö – Nilan Bisons YLE TV 2:lla sunnuntaina 12.1. klo 16:00 alkaen.

 

Lisätietoja: Pyrinnön ennakko
 
Lisätietoja: Bisonsin ennakko
 
2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

Näytä lisää vastaavia