Nenonen ja Kanervo tehokkaalla pelipäällä

26.10.2016 Suomalaispelaajat eivät päässeet alkuviikon otteluissa maistelemaan voittoja, mutta vahvoja peliesityksiä sen sijaan nähtiin. Juho Nenonen ja Antti Kanervo lukeutuivat joukkueidensa parhaimmistoon.

Juho Nenonen oli Olimpicon paras pistemies. (Kuva: Ville Vuorinen)

Henrik Dettmann oli tyytyväinen esitykseen, mutta tappio harmitti. (Kuva: Ville Vuorinen)

Lassi Tuovi on Dettmannin aisapari Strasbourgissa. (Kuva: Ville Vuorinen)

Antti Kanervo oli tehokkaalla pelipäällä. (Erkki Hautaviita)

Henrik Dettmannin, Lassi Tuovin ja Erik Murphyn SIG Strasbourg matkusti Italiaan kohtaamaan Mestarien liigan ottelussa Avellinon ja koki kirvelevän 69-72 (40-29) -tappion. Tasaisen ensimmäisen neljänneksen jälkeen Strasbourg näytti menevän menojaan viemällä toisen neljänneksen 22-11. Avellino iski takaisin kolmannella ja nousi kahden pisteen päähän ennen viimeistä neljännestä. Italialaiset jatkoivat samaa vauhtia ohi ja kasvattivat eron kahdeksaan. Strasbourg pääsi viimeisellä minuutilla pisteen päähän ja sai vielä mahdollisuuden nousta ohi, kun kymmenen sekuntia oli aikaa, mutta Mouhammadou Jaitehin yritys meni ohi. Avellino vei viimeisten sekuntien kissa-hiiri -leikin ja nappasi näin niukan voiton.

Murphy pelasi ottelussa reilut 18 minuuttia ja tilastoi sinä aikana kaksi pistettä. AJ Slaughter oli Strasbourgin tehokkain 22 pisteellä. Levi Randolph johdatti Avellinoa 24 pisteellä.

Strasbourg on vielä voitoitta Mestarien liigassa kahden vierasottelun jälkeen. Dettmann nosti pelaajilleen kuitenkin hattua pelin päätyttyä.

- Mielestäni joukkue pelasi todella hyvin. Jos olisimme voittaneet, istuisin tässä ja hymyilisin. Olimme lähellä voittaa. Meillä on vaikeaa, mutta pelaajat osoittavat paljon moraalia, parannamme joka pelissä, pelaamme kovaa ja taistelemme. Vaikka pelaamme ilman kahta isoa pelaajaamme, pystymme siitä huolimatta kilpailemaan tässä kilpailussa. Meillä oli yksi kilpailun paremmista joukkueista vastassa, Dettmann pohti ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.

Seuraavalla kierroksella Strasbourg pääsee Mestarien liigassa ensimmäistä kertaa kotikentälleen tällä kaudella, kun se isännöi belgialaista Oostendea.

- Kun tarkastelee kilpailua, niin tässä on hyvin vaikea voittaa vieraissa. Harva peli on päättynyt vierasvoittoon. Meillä oli peli käytännössä käsissämme, mutta olemme vähän nuoria sekä kokemattomia ja se oli ero tänään.

Strasbourg on kokenut kauden aikana useita niukkoja tappioita, mutta Dettmann uskoo parempaan.

- Tämä oli todennäköisesti kauden paras pelimme. Tämä oli ehjin pelimme ja pystyimme pitämään puolustuksemme yhdessä. On tietenkin asioita mitä pitää parantaa, mutta tämä osoitti, että joukkue reagoi hyvin, heillä on moraalia sekä rohkeutta ja he taistelevat ja kehittyvät, Dettman kehui suojattejaan.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Petteri Koposen Barcelona jatkoi Euroliigan otteluita Belgradissa, kun se kohtasi Crvena zvezdan. Yli 18 000 katsojan edessä kotijoukkue oli vahvempi 76-65 (40-32). Koponen toipuu edelleen aivotärähdyksestä eikä ollut joukkueen mukana. Ottelun paras pistemies oli Crvena zvezdan Marko Guduric (21/4/5) ja Suomessakin nuorena poikana Korihaissa sekä Kobrissa pelannut Ognjen Kuzmic tilastoi kuusi pistettä. Barcelonan parhaat olivat Brad Oleson (15) ja Victor Claver (12/10).

Lisätietoja: Ottelutilastot

Ranskassa ja Argentiinassa tappioita

Antti Kanervon vahva panos ei riittänyt, kun Roanne hävisi Ranskan ProB:n cupissa Nantesille vieraissa 75-80 (35-43). Roanne näytti karkaavan kolmannella neljänneksellä, kun se voitti sen 24-8 ja lähti viimeiselle jaksolle kahdeksan pisteen johdossa. Kotijoukkue puristi kuitenkin lopussa voittoon.

Roannen Alexandre Gavrilovic (15) oli joukkueensa paras pistemies, mutta Kanervo oli 14 pisteellä heti perässä. Kanervo oli aloitusviisikossa ja pelasi 23 minuuttia. Matti Nuutinen sen sijaan tilastoi 19 minuutissa viisi pistettä ja viisi levypalloa. ProB:n cupin toiset osaottelut pelataan 1.11.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Argentiinassa suomalaispelaajat Juho Nenonen ja Samuel Haanpää kokivat niin ikään tappiot. Nenosen Olimpico hävisi Atenasille 74-83 (36-47). Nenonen (15/4) oli erinomaisessa vireessä ja heitti 23 minuutissa joukkueensa korkeimman pistemäärän yhdessä Luciano Massarellin (15/4) kanssa.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Haanpään Obras hävisi kotonaan niukasti 85-92 (44-48). Haanpää pelasi 13 minuuttia ja heitti kolme pistettä ja otti neljä levypalloa.

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
9.6.2026 10:09 Susiladies

Henna Sandvikin uusi osoite on Belgian pääsarjan Phantoms Boom

Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.

8.6.2026 22:41 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salinin Estudiantesille kirvelevä finaalitappio

Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.

3.6.2026 08:51 Susiladies

Lotta-Maj Lahtinen jatkaa Espanjan pääsarjan Araskissa

Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.

2.6.2026 19:00 Suomalaiset ulkomailla

Danny Jansson Romaniaan CSO Voluntarin päävalmentajaksi

Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.

2.6.2026 18:30 Suomalaiset ulkomailla

Eetu Heinonen NCAA-liigan Davidsoniin

Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n suomalaistulokkaiden jo entuudestaan nimekäs lista täydentyy taas yhdellä pelaajalla, kun viime vuodet Espanjassa pelannut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Eetu Heinonen, 191 cm ja 20 vuotta, siirtyy Davidsonin yliopiston riveihin.

30.5.2026 06:38 Susijengi

Kivimäestä Slovakian mestari, Kaukiainen ja Mirolybov Viron hopealle, Gustavson ja Sajantila finaaleihin

Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).

29.5.2026 09:10 WNBA

Wings päihitti hallitsevan mestarin – Kuier 12 pistettä, 4 levypalloa ja 2 torjuntaa

WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.

26.5.2026 10:44 Susijengi

Hanno Möttölä Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon

Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.

25.5.2026 20:43 NCAA

Lilli Onnela on valinnut yliopistokseen Davidsonin

Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.

25.5.2026 09:30 WNBA

Wings selkeään voittoon New Yorkissa – Kuier 10 pistettä, 6 levypalloa ja 2 torjuntaa

WNBA:ssa Dallas Wings voitti vieraissa New York Libertyn 91-76 (43-44). Awak Kuier pelasi Wingsille 24 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, 6 levypalloa, yhden syötön ja kaksi torjuntaa.

Näytä lisää vastaavia