14.2.2006 Saksan bundesliigassa pelaava Niina Laaksonen on uuden tilanteen edessä. BG Dorstenin valmentaja vaihtui ja joukkueen pelitapa uuden kroatialaisvalmentajan myötä on uusiutunut. Muutoksesta huolimatta viime kierroksella BG Dorsten haki voiton BG 74 Göttingenistä luvuin 66-52 (31-21).
Laaksonen pelasi voitto-ottelussa 26 minuuttia ja heitti kuusi pistettä. Levypalloja tarttui yhdeksän. Peliaika lähes tuplaantui edellisestä bundesliigan ottelusta, jossa suomalainen kävi kentällä vain reilut kymmenen minuuttia.
- Valmentajamme, Marc Köpp, irtisanoutui muutama viikko sitten. Hänen tilalleen palkattiin noin viikko sitten uudeksi valmentajaksi kroatialainen Toni Bevanda. Uuden valmentajan myötä on pelaajien roolitus ja peliaika ollut aika myllerryksessä, kertoi Saksasta tavoitettu Laaksonen.
- Peliajassani valmentajan vaihdos näkyi vahvasti, mutta toivon totta kai, että tilanne tästä vielä muuttuu ja saan jatkossa taas vastuuta totuttuun tapaan, lisäsi Laaksonen.
BG Dorstenilla on neljä ottelua runkosarjaa jäljellä ja sen päätyttyä on vuorossa Saksan cupin Final Four-turnaus, jonne Dorsten selvitti tiensä jo aiemmin tällä kaudella.
Cup –turnauksen jälkeen käynnistyvät bundesliigassa puolivälierät, joissa runkosarjan ykkönen pelaa runkosarjan kahdeksatta vastaan. Sarjan kakkonen kohtaa seitsemännen ja niin edespäin. Voittajat etenevät välieriin.
BG Dorsten on sarjataulukossa tällä hetkellä kolmantena.
Unkarin pääsarjassa suomalaislaituri Michaela Mouan heitto oli kateissa Zala Volanin hävitessä sarjaa johtavalle MiZo Pécsille luvuin 79–47. Ensimmäisellä 20 minuutilla vierailija Zala Volan oli vielä pelissä mukana, mutta romahti toisella puoliajalla. Zala Volan sai tehtyä vain kahdeksan pistettä koko toisella jaksolla. Jaksot kirjattiin luvuin 21-20, 20-19, 25-3 ja 13-5.
Vastustaja MiZo Pécs pelaa Unkarin pääsarjan lisäksi naisten Euroliigaa, jossa se on selvittänyt tiensä Euroopan kahdeksan parhaan seurajoukkueen joukkoon.
Moua pelasi 37 minuuttia heittäen hänelle vaatimattomat kuusi pistettä. Moua sai kymmenestä heittoyrityksestään kaksi sisään. Myös vapaaheittoviivalla oli ongelmia, sillä neljästä heitosta suomalainen pussitti kaksi. Levypalloa tarttui viisi.
Maajoukkuepelaaja Taru Tuukkanen oli hyvässä vireessä Espanjan kakkosliigan ottelussa Badajozia vastaan. Tuukkanen tehtaili tuplalukemat Extrugasan voittaessa lukemin 69-56.
Tuukkanen heitti 22 pistettä ja kaapi 11 levypalloa 32 peliminuutissa. Lisäksi suomalaiselle merkittiin kaksi riistoa ja ottelun kruunasi yksi torjunta.
Kakkosliigan muissa otteluissa Mari Puustisen Canoe kärsi tappion Rivasin joukkueelle luvuin 68-78. Puustinen sai aikaan 22 minuutissa neljä pistettä, kolme syöttöä ja riistoa. Myös Siiri Nuutisen Nacex hävisi ottelunsa Olesaa vastaan luvuin 69-58. Nuutinen pelasi 28 minuuttia heittäen 11 pistettä ja hakien viisi levypalloa. Lisäksi hän antoi yhden syötön ja riisti pallon kerran.
Espanjan pääsarjassa Kaisa Tuuren Ibiza voitti kotonaan Burgosin luvuin 84-66. Tuure on edelleen loukkaantuneiden listalla nilkkavammansa takia.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?
Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.