Nuorten maajoukkuepelaaja Lapualta Kouvoihin

29.4.2009 Kouvot ja 16–vuotiaiden maajoukkueen 188-senttinen takamieslupaus Ilari Seppälä ovat solmineet kolmivuotisen sopimuksen, jonka lisäksi sopimuksessa on yksivuotinen optio.

Maaliskuussa 16 vuotta täyttänyt Seppälä pelasi kuluvalla kaudella miesten I divisioonaa, A-poikien SM-sarjaa sekä B-poikien I divisioonaa Lapuan Korikobrien riveissä. Pelaamissaan 15 A-poikien SM-sarjapelissä hänen keskiarvoiksi tuli 12,1 pistettä, 4,9 levypalloa ja 2,3 koriin johtanutta syöttöä. B-poikien divarissa Seppälä tulitti 21,4 pistettä ottelua kohden.

 

- Nuorena valmentajana olen iloinen saadessani valmentaa lupaavia nuoria pelaajia. Ilari omaa potentiaalin kehittyä tulevaisuudessa määrätietoisella työllä kovaksi pelaajaksi, kertoo Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala.

 

- Olen erittäin kiitollinen kaikesta mitä olen saanut  kasvattajaseuraltani Lapuan Korikobrilta. Kouvojen tarjotessa monivuotista sopimusta arvostamani valmentajan ja organisaation alaisuudessa tartuin mahdollisuuteen. Näen, että Kouvoissa ja heidän edustusjoukkueessaan harjoitteleminen sekä pelaaminen on parasta mitä voin Suomessa saada. Aikanaan toivon pääseväni pelaamaan tätä kautta ammattilaisena ulkomaille, Ilari Seppälä kommentoi.

 

Ilari Seppälä pelasi vuodenvaihteessa uransa ensimmäiset nuorten maaottelut Suomi-paidassa, kun 16-vuotiaiden maajoukkue pelasi Tallinnassa kolme ottelua Baltic Sea Cupissa.

 

- Meillä on nyt vahvistetut sopimukset Antti Kanervon, Jukka Katajan, Matti Nuutisen ja Ilari Seppälän kanssa. Todennäköisesti elokuussa tulemme palkkaamaan kolme amerikkalaista eli joukkue aloittaa yhteisharjoittelun syyskuun alussa. Kesäharjoittelun perusteella tulemme nostamaan omia nuoria harjoitusryhmään. Uudeksi sloganiksi olemme valinneet tulevalle kaudelle ”Isolla sydämellä – suurella tunteella”. Se kuvastaa urheilun perimmäistä olemusta ja vaatimuksia. Uskon, että joukkueemme, seuran aktiivit ja kaikki kannattajamme toteuttavat myös ensi kaudella tuota lausetta, valottaa Kouvojen toimitusjohtaja Jukka Kyöstilä tulevaa teemaa.



Lisätietoja: http://www.kouvot.fi/

Asiat

 
20.3.2025 16:15 Erotuomarit

17 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Korisliigakausi huipentuu tulevana lauantaina alkaviin pudotuspeleihin, jotka ovat kauden kohokohta myös erotuomareille. Pudotuspelikierroksilla on mukana yhteensä 17 erotuomaria.

20.3.2025 16:00 Korisliiga

Korisliigan puolivälierien otteluohjelma vahvistettu

Pantterijahti käynnistyy tulevana lauantaina kolmella ottelulla. Vilppaan ja Korihaiden välinen puolivälieräavaus on vapaasti katsottavissa Jimiltä lauantaina 22.3. klo 19.00.

20.3.2025 12:01 Korisliiga

Katajan Currysta korikuningas – Seagulls nautti Lassi Nikkarisen tarjoiluista

Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.

19.3.2025 20:40 Korisliiga

Korisliigan viimeinen playoff-joukkue ratkesi – Tuukka Kotti jätti hyvästit koripallokentille Espoossa

Miesten Korisliigan viimeinen jatkosarjakierros on pelattu ja puolivälieräparit vihdoin selvillä. Viimeisen playoff-paikan vei Kouvot. Pudotuspelit alkavat lauantaina 22. maaliskuuta.

19.3.2025 09:35 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: Kuka nappaa viimeisen pudotuspelipaikan? Kenestä korikuningas?

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Kouvot ja BC Nokia taistelevat viimeisestä pudotuspelipaikasta. Katajan KeShawn Curry ja Kouvojen Blake Francis puolestaan ratkaisevat korikuninkuuden.

18.3.2025 11:56 Korisliiga

Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-kauden päätösottelussa juhlistetaan Tuukka Kotin päättyvää koripalloilijanuraa

Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkue on täyttänyt tavoitteensa kaudella 2024-25 vahvistettuaan paikkansa Korisliigassa myös tulevalle kaudelle.

15.3.2025 20:01 Korisliiga

Pyrintö varmisti alemman jatkosarjan voiton – Kouvot ohitti Nokian kilpailussa viimeisestä playoff-paikasta

Korisliigan alemmassa jatkosarjassa voittivat tänään Tampereen Pyrintö ja Kouvot, ylemmässä Salon Vilpas.

14.3.2025 20:33 Korisliiga

Kobrat voittoon Puittisen tuplatuplan avulla – Karhu kesytti biisonit Loimaalla

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

14.3.2025 16:16 Korisliiga

Kouvot ja Joona Heinonen jatkosopimukseen

Kouvot ja Joona Heinonen ovat sopineet jatkosta 1+1 -vuotisella sopimuksella. Heinonen pelaa tällä hetkellä Kouvoissa ensimmäistä kauttaan. Ennen Kouvoihin tuloaan Heinonen pelasi useamman kauden Espanjassa.

12.3.2025 20:42 Pääjuttu

Alemman jatkosarjan playoff-paikoista tiukka taistelu – ylälohkossa kotiedut lukittu

Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.

Näytä lisää vastaavia