10.11.2021 21:05 Miesten Korisliiga-illan voittajia olivat Tampereen Pyrintö ja Kouvot. Suomalaispelaajista edukseen erottuivat Topias Palmi ja Hannes Pöllä.

Palmi ei säästellyt Pyrinnön roimassa voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Topias Palmi ei säästellyt korirautoja, kun Tampereen Pyrintö kaatoi kotonaan Bisons Loimaan. Pyynikin palloiluhallin isännät veivät voiton nimiinsä reippaalla marginaalilla, luvuin 104–69.
Palmi, joka palasi kauden alussa Italiasta kasvattajaseuraansa, näytti jälleen ammattilaisen otteita takoessaan tauluun yhteensä 24 pistettä. Lisäksi näppeihin tarttui myös seitsemän levypalloa ja näpeistä irtosi viisi koriin johtavaa syöttöä. Kaikki luvut olivat joukkueen isoimpia.
Vahvaa onnistumista hänen lisäkseen nähtiin myös penkiltä aloittaneelta Osku Heinoselta, joka pyssytti pisteitä 17.
– Meidän täytyy jatkossakin jatkaa pelaamista tällä samalla energialla sekä jakaa palloa ja pitää siitä huolta, kommentoi Pyrinnön valmentaja Damon Williams Ruudun haastattelussa.
Bisonsin kovimmat pistenikkarit olivat Zach Thomas, joka keräsi 19 pistettä, sekä Cortez Edwards, jolle merkittiin 16 pistettä, yhdeksän levypalloa ja kuusi syöttöä.
Paikalliskamppailijat Kouvot ja KTP-Basket ottivat toisistaan mittaa Kouvolassa. Kotijoukkue vei lopulta sarjapisteet nimiinsä 89–80-voitolla.
Voittajajoukkueen riveissä nähtiin varsin pirteä esitys nuorelta suomalaissentteriltä Hannes Pöllältä, joka sai aikaan 17 pistettä ja saalisti ohessa yhdeksän levypalloa.
– Toinen iso pelaajamme Ilmari Toikkanen ei ollut tänään kentällä, joten jouduin ottamaan enemmän vastuuta ja pelaamaan isompia minuutteja. Pelasimme omaa peliämme ja onnistuimme puolustuksessa sen myötä, kommentoi Pöllä Ruudun haastattelussa.
Joukkueen isoin pistesaldo merkittiin kuitenkin Deshon Taylorille, jonka luku oli 28.
KTP:n kovin korintekijä ottelussa oli Urald King, jolle merkittiin 16 pistettä ja pyöreät kymmenen levypalloa.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.