25.8.2021 11:54 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut jatkosopimukset Lotta-Kaisa Paltemaan ja Kaisa Katajavuoren kanssa. Amerikkalainen Carmen Tyson-Thomas vahvistaa tulevalla kaudella.
Lotta-Kaisa Paltemaa oli merkittävässä roolissa viime kaudella, kun joukkueen kausi päättyi hopeajuhliin. Kuva: Ville Vuorinen
Lotta-Kaisa Paltemaalle, 20, alkava kausi tulee olemaan kolmas Naisten Korisliigassa ja Hongan naisten edustusjoukkueessa. Viime kausi oli tilastoiden valossa Paltemaan uran paras. SM-hopeaan päättyneellä kaudella hän tilastoi kauden keskiarvoikseen 5,8 pistettä ja 2,2 levypalloa.
- Lottis on joukkueen peruskallio ja tärkeä osa joukkueen jatkuvuutta. Hän on pelannut läpi juniorimaajoukkueputken ja edusti tänä kesänä WU20 maajoukkueessa. Lottis tuo mukanaan ahkeruutta ja vahvaa puolustusosaamista ollen se pelaaja, joka pelaa aina jokaisen tilanteen loppuun asti, valmentajat Niko Nyholm ja Olivia Eklund kommentoivat seuran tiedotteessa.
Kaisa Katajavuori, 20, aloittaa niin ikään kolmannen kautensa liigatasolla. Katajavuori pelasi viime kaudella 19 ottelua 0,9 pisteen keskiarvolla.
- Kaisa on ilmentymä joukkuepelaajasta, joka tekee muista ympärillään parempia omalla tekemisellään. Jokainen joukkue tarvitsee sellaisia pelaajia kuten Kaisa, positiivisia, kannustavia ja ennen kaikkea ahkeria, joukkueen valmennuksesta kuvaillaan.
Carmen Tyson-Thomas on Hongan naisten toinen amerikkalaisvahvistus. Pelipaikoilla 2–4 viihtyvä Tyson-Thomas on valmistunut Syracusen yliopistosta ja hän on pelannut ammattilaisena muun muassa Sloveniassa, Islannissa sekä viimeisimpänä Australiassa, jossa hän tilastoi keskiarvoikseen 27,6 pistettä ja 12,3 levypalloa.
- Nuori joukkue tarvitsee rinnalleen kokemusta ja johtajuutta, niitä molempia Carmen meille tuo. Toiveissa on että vahvalla levypallo-osaamisella varustettu monipuolinen pelaaja tulee tuottamaan hankalia match uppeja vastustajille ja sehän sopii meille, Niko Nyholm kommentoi.
Naisten Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.
Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.
Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.
BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.
Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.