29.4.2008 Helsinkiläisen Pantterien johdolla on selvä tavoite lähivuosille: tulla pääkaupunkiseudun johtavaksi koripalloseuraksi. Toteutuakseen tavoite vaatii tradition lisäksi vahvan organisaation. Uuden tulemisen alkajaisiksi seuran toiminnanjohtajaksi on palkattu Pekka Hartikainen.
Jo yli kolmenkymmenen vuoden ajan on Pantterit tunnettu erityisesti Itä-Helsingin alueella vahvasta aluetoiminnastaan. Pantterien naisten joukkue voitti viisi Suomen mestaruutta 2000-luvulla ennen SM-sarjasta luopumistaan vuonna 2007. Tällä hetkellä seurassa harrastaa koripalloa noin 600 junioria.
Pantterien organisaatio on viimeisten vuosien aikana toiminut kolmen eri organisaation voimin. Tytöt ja naiset ovat toimineet Pandatytöt ry:n alaisuudessa. Miesten joukkue Pantterit Helsinki ry:n ja poikajuniorit Pantterit Koripallo ry:n alla. Nyt organisaatiot on tarkoitus yhdistää yhdeksi kokonaisuudeksi, jota pyörittää kaksi ammattilaista – Pekka Hartikainen ja aluetoiminnasta vastaava Ari Lähdekivi.
Kesäkuun alussa Pantterien toiminnanjohtajana aloittava Pekka Hartikainen on todella kokenut koripallovaikuttaja ja valmentaja. Hän on Suomen koripalloliiton eteläisen alueen puheenjohtaja ja liittovaltuuston jäsen. Hartikainen on valmentanut mm. vuonna 1987 syntyneiden poikien maajoukkuetta sekä useita Biddy Basket -ikäluokkia. Valmennus- ja junioripäällikkönä hän on vuodesta 1994 alkaen työskennellyt päätoimisesti Pantterien lisäksi MaSu:ssa, Kouvoissa sekä viimeiset viisi vuotta ToPo:ssa.
Hartikainen uskoo vahvasti alkavan haasteellisen projektin onnistumiseen.
- Perinteet, toiminta-alue ja brändi ovat selkeitä vahvuustekijöitä, joiden varaan on hyvä rakentaa. Kuitenkin organisaatio on pitkään ollut epäyhtenäinen ja toiminta sen tähden tehotonta, arvioi Hartikainen.
- Kaiken perusta on aluetoiminnan ja tavoitteellisen nuorisotyön yhdistäminen. Sitä kautta myös miesten ja naisten edustusjoukkueet nousevat omalle tasolleen ja aikanaan takaisin Suomen huipulle. Kimmo Muurinen ja Susanna Rinta ovat Pantterien juniorikoulun kasvatteja ja Jukka Matinenkin pelasi Panttereissa jo juniori-ikäisenä. Kaikki kolme ovat tämän vuoden Suomen mestareita, muistuttaa Hartikainen.
Tervetuloa kesän kovimmalle koripalloleirille Susijengin tähtipelaajien johdolla! 4Stars Basketball Camp tarjoaa huippuvalmennusta, uusia kavereita ja unohtumattomia elämyksiä kaikille 2011–2015 syntyneille korisjunnuille – taitotasosta riippumatta.
Hyvinkään Ponteva on järjestänyt Katukoristurnauksen jo 33 kertaa ja tuonut yhteen koripallon ystävät, kilpailijat ja katsojat, jotka rakastavat vauhtia, jännitystä ja yhteisöllisyyttä!
Kempele Wild Duckz ry etsii sitoutunutta ja kehittämishaluista päävalmentajaa miesten edustusjoukkueeseen (M1), joka pelaa tällä kaudella Koripalloliiton Keskisen-alueen 2-divisioonaa ja Pohjoisen-alueen aluesarjaa.
Haluatko pelata Naisten I divisioonaa ja vieläpä oikein Forssassa? Tarjoamme osaavan valmennuksen, mahtavat pelikaverit ja tiiviin tukiverkon. Anna siis Forssalle mahdollisuus ja tule tutustumaan meihin.
Haluatko olla mukana rakentamassa tulevaisuuden urheiluseuraa? Jyväskylä Basketball Academy (JBA) hakee myyntipäällikköä vastaamaan kaupallisen toiminnan kasvusta, kumppanuuksista ja tapahtumamyynnistä.
Lasten koris toiminta ja YBL-koris on alueellista matalan kynnyksen toimintaa Tampereella ja lähikunnissa. Toiminnan tavoitteena on tarjota kaikille lapsille mahdollisuus harrastaa korista lähellä omaa kotia. Pikkusudet- ja YBL-turnaukset toteutetaan myös lasten ehdoilla ja tavoitteena on sytyttää jokaiseen pelaajaan koriskipinä.
Tapiolan Hongan valmentajatilanne kaudelle 2026-2027 on hienolla mallilla. Suurimmassa osassa joukkueita päävalmentajat ovat jo selvillä. Päävalmentajien joukossa on tuttuja nimiä ja uudempia tuttavuuksia. Hongan valmennuksessa on jälleen huikeaa osaamista!
YMCA Tampere koripallo on nimennyt koripallon juniorijoukkueidensa vastuuvalmentajat kaudelle 2026–2027.
LePy järjestää perinteisen Pikkusudet-turnauksen 2019- ja 2020-ikäluokan tytöille ja pojille. Turnaus pelataan lauantaina 23.5.2026 Leppävaaran liikuntahallilla. Tapahtuma on osallistujille maksuton.
Tule mukaan Spring Basket 3x3 -koristurnaukseen Joensuun Motonet Areenalle 9. toukokuuta.