30.5.2008 Itähelsinkiläinen koripalloseura Pantterit jatkaa uudistuksiaan. Seura on kiinnittänyt uudeksi tyttöjen valmennuspäälliköksi 28 vuotta eri ikäisiä tyttö- ja poikajoukkueita valmentaneen Esko Huotilaisen.
Huotilainen aloittaa Pantteri-tyttöjen valmennuspäällikkönä kesäkuun alussa. Hänen toimenkuvanaan on kehittää seuran toimintaa yhteistyössä muiden seuran toimijoiden kanssa sekä valmennuksen että koulutuksen saralla. Lisäksi Huotilainen valmentaa vuosina 1996 ja 1999 syntyneitä poikia.
Panttereiden toiminnassa työskentelevät Huotilaisen lisäksi mm. poikien valmennuspäällikkö Tomi Moberg, aluetoiminnanjohtaja Ari Lähdekivi, aluevalmennuksen päällikkö Mitko Boshkov ja tuore toiminnanjohtaja Pekka Hartikainen.
- Tulemme jatkossa panostamaan valmentajakoulutuksen kautta uusien ”huippuvalmentajien” nousuun sekä mm. aluetoiminnan kehittämisellä pyrimme haastamaan valtakunnallisesti muut maamme suurseurat kilpailuun paikasta auringossa, listaa Hartikainen Panttereiden tavoitteita.
- Jatkossa tavoitteenamme on mm. aikuisten nousu takaisin maamme pääsarjatasolle sekä kehittämällä toimintaamme takaamaan itähelsinkiläisen koriksen näkyminen valtakunnallisesti, Hartikainen jatkaa.
Pantterien organisaatio on viimeisten vuosien aikana toiminut kolmen eri organisaation voimin. Tytöt ja naiset ovat toimineet Pandatytöt ry:n alaisuudessa. Miesten joukkue Pantterit Helsinki ry:n ja poikajuniorit Pantterit Koripallo ry:n alla. Pantteri-perhe ilmoitti aiemmin aikomuksensa yhdistää organisaatiot yhdeksi kokonaisuudeksi.
Lue myös artikkeli "Pantteri-perhe tiivistää toimintaansa - Hartikaisesta toiminnanjohtaja".
Rauma Basket ry:n mikropojat järjestävät Hovi-turnauksen lauantaina 10. toukokuuta.
Helsinki Basketball Festival järjestetään 2.–4.5.2025. Haemme vapaaehtoisia sekä tekijöitä tapahtumatorille Helsinki Basketball Festival -turnaukseen. Tule osaksi kevään hauskinta juniorikoristurnausta!
Pälkäneen Luja-Lukko etsii vastuuvalmentajaa, jonka vastuualueena olisi 2012-2013 syntyneiden poikien -ja tyttöjen joukkueet kaudella 2025-2026.
HoNsU etsii valmentamisesta kiinnostuneita ihmisiä mukaan seuran valmennustoimintaan koriskaudelle 2025-2026.
LoU Basket etsii valmentajia suurella koripallosydämellä. Mikäli olet kiinnostunut kokopäiväisestä valmentamisesta tai etsit osa-aikaista valmentajan paikkaa, niin meillä on sinulle töitä.
Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt urheiluseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa.
Oletko valmis kehittämään peliäsi ja viettämään viikonlopun huippuvalmennuksessa? Lady Basket -koripalloleiri Kisakallion urheiluopistolla tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden treenata, oppia uutta ja nauttia koripallosta hyvässä seurassa! Leiri on suunnattu kaikentasoisille naispelaajille ja -harrastajille.
Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkue on täyttänyt tavoitteensa kaudella 2024-25 vahvistettuaan paikkansa Korisliigassa myös tulevalle kaudelle.
Raholan Pyrkivä etsii juuri sinua! Meillä on tilaa vielä muutamalle innostuneelle ja motivoituneelle korisvalmentajalle, niin tyttö- kuin poikajuniorijoukkueissa kaudelle 25-26.
Tapiolan Honka tarjoaa jälleen useita kesäleirejä juniori-ikäisille pojille ja tytöille. Mukana on jotain vanhaa ja jotain uutta. Tuttuun tapaan kesäloman aloittaa seuran Summer Camp -kesäleiri. Uutuuksina Tuukka Kotin ja David Gonzalvezin Scoring Camp, Kisaleiri, Pelipaikkaleiri (2010-2012 syntyneille) ja The Skill Factory -kesäleirit. Elokuussa ennen koulun alkua Heitto- ja pelileirillä pääsee taas korisharjoittelun makuun kesätauon jälkeen.