15.7.1999 Suomen koripallomaajoukkueen vakiomiehistöön kuuluva 199-senttinen laituri Pasi Riihelä vaihtaa maisemaa Saksasta Ruotsiin. Riihelä, 24, on solminut kahden vuoden sopimuksen Ruotsin pääsarjajoukkue Magic M7 Boråsin kanssa.
Viime kauden Riihelä koripalloili suomalaisvalmentaja Ari Tammivaaran luotsaamassa USC Freiburgin joukkueessa Saksan mestaruussarjassa Bundesliigassa. Nokialta lähtöisin oleva Riihelä pelasi vakuuttavan kauden, mutta nuori Freiburgin joukkue tippui kakkos-Bundesliigaan karsintojen jälkeen.
Freiburgissa Riihelä pelasi 20 ottelua, joissa peliaikaa Tammivaaralta liikeni 24,7 minuuttia ottelua kohden. Tilastosarakkeisiinsa suomalaislaituri nakutti 9,4 pistettä ja napsi 3,6 levypalloa, jonka lisäksi hän riisti 1,3 kertaa. Näyttävistä donkeistaan ja nopeiden hyökkäyksien päätöksistään tunnetun Riihelän kahden pisteen heittojen onnistumisprosentti oli hyvä 51,9 %.
Suomessa pelatessaan Riihelän ura oli koko ajan nousujohteinen. Vuonna 1995 hänet valittiin I divisioonan parhaaksi pelaajaksi (Kankaantaan Kisa), SM-sarjan Vuoden tulokkaaksi 1996 (Kisa), Vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi 1997 (Kouvot) ja Vuoden pelaajaksi 1998 (Kouvot).
Maajoukkuepaidan Riihelä on pukenut päälleen 24 kertaa ja lienee vahvasti mukana kuvioissa, kun päävalmentaja Aaron McCarthy valitsee syksyn EM-semifinaalikierroksen otteluihin joukkuettaan.
Borås ei vakuuttanut viime kaudella sen paremmin kotimaansa Basketliganissa kuin Suomalais-ruotsalaisessa liigassakaan, johon se osallistui. Basketliganissa se jäi toisen lohkon viimeiseksi (11 voittoa ja 14 tappiota), eikä selvinnyt pudotuspeleihin. Suomalais-ruotsalaisessa liigassa M7 oli kahdeksas (8-10) kymmenen joukkueen sarjassa.
Uudet tuulet kuitenkin puhaltavat Boråsissa, josta kielii myös joukkueen saama etuliite "Magic". NBA-legenda Earvin "Magic" Johnson on nimittäin ottanut ruotsalaisjoukkueen suojiinsa ja antanut nimensä käyttöön markkinointitarkoituksiin. Yhteistyö pitää kuitenkin sisällään muutakin, josta kertoo se, että Magic M7 Borås leireili Johnsonin vieraana San Diegossa kesällä. Riihelä oli mukana joukkueen mukana Kaliforniassa.
- Joukkueessa on paljon nuoria mukavia kavereita, joiden ansiosta joukkueeseen sisäänpääsy tulee olemaan helppoa. Lisäksi joukkueen tavoitteet tuntuvat olevan kovia ja haasteellisia, kertoi Zürichin lentokentältä tavoitettu Pasi Riihelä, joka oli matkalla lomailemaan Saksaan.
Tulevalla kaudella Magic M7 Borås osallistuu Pohjois-Euroopan liigaan NEBL:ään sekä Korac Cupiin, jossa sen karsintavastuksena on hallitseva Suomen mestari, Riihelän entinen seura, Kouvot. Myös NEBL:ssä Borås saa suomalaisvastuksia, kun sarjassa ovat mukana Tapiolan Honka Espoosta ja TeamWARE ToPo Helsingistä.
- Kansainväliset sarjat olivat minulle todella tärkeä tekijä, että allekirjoitin sopimuksen Boråsin kanssa. Suomalaisjoukkueiden kohtaaminen toi vielä oman lisäkiinnostuksensa, jatkoi Riihelä.
Pituus: 199 cm
Syntymäaika: 6.4.1975
Maaottelut: 24
Ensimmäinen maaottelu: 7.8.1996, Tanskaa vastaan
Maaotteluennätys: 18 pistettä, Ruotsia vastaan 1997
Seurajoukkue: Magic M7 Borås, SWE
Tilastot 1998-99: 20 ottelua, 24,7 minuuttia, 9,4 pistettä, 3,6 levypalloa, 0,6 syöttöä, 1,3 riistoa, 0,3 torjuntaa, 2P 51,9 %, 3P 38,0 %, 1P 62,5 % (USC Freiburg, GER).
Valintoja: I divisioonan paras pelaaja 1995, SM-sarjan Vuoden tulokas 1996, Vuoden kehittynein pelaaja 1997, Vuoden pelaaja 1998.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Awak Kuier johdatti Galatasaray’n Euroliigaan turkkilaisjoukkueen kaataessa romanialaisen Sepsi-SIC:n selvin numeroin. Kansalliset sarjat käynnistyivät Saksassa, Espanjassa ja Unkarissa.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.