PeKa, HyPo ja Catz kotivoittoihin

10.12.2016 Naisten Korisliigassa nähtiin kolmen kotivoiton lauantaikierros, kun Peli-Karhut kukisti paikallisderbyssä Kouvottaret 78-67 (37-31), Hyvinkään Ponteva nousi 91-83 (40-47) -voittoon Vimpelin Vedosta ja Catz kukisti Forssan Alun lukemin 73-54 (32-19)

Bria Goss oli pitelemätön HyPon kotivoitossa.

PeKa katkaisi tappioputkensa Kouvottarien kustannuksella.

Chandrea Jones ja Catz katkaisivat FoA:n voittoputken. Kuvat: Francois Perthuis, Kai Kilappa, Matti Koskinen.

Kymenlaakson paikallisderbystä muodostui kutkuttavan jännittävä näytelmä, kun Peli-Karhut katkaisi seitsemän ottelun mittaisen tappioputkensa.

Avauspuoliaika eteni tasaisissa merkeissä, mutta kotijoukkue sai pienoisen momentumin päälle toisen neljänneksen loppuhetkillä erinomaisen ottelun pelanneen Juta Jahilon (14/5) ja Roosa Lehtorannan (19/6) onnistumisilla ja viiletti kuuden pisteen puoliaikajohtoon.

Myös kolmas neljännes eteni Peli-Karhujen ollessa kuskin paikalla ja Kouvottaret hiipi päätösjaksolla hiljalleen iholle. Vieraat tulivat Bianca Bartonin (14/4 syöttöä) kolmosella lukemiin 67-65, mutta loppuminuutit menivät emäntien hyväksi 11-2.

Laajalla rintamalla onnistujia keränneeltä voittajajoukkueelta Lehtorannan ja Jahilon lisäksi onnistuivat tripla-tuplan kanssa flirttaillut Amanda Lassiter (15/8/9 syöttöä) sekä Akilah Sims (10/8). Kouvottarien pistekuningatar oli 20 pistettä upottanut Whitney Frazier.

Lisätiedot: Ottelutilastot

Väkevä kolmas kymppi HyPon voiton avain

Pontevan tehokaksikko Taru Tuukkanen ja Bria Goss aiheutti jälleen tuhojaan. Tällä kertaa urhina oli vahvan avauspuoliajan pelannut ViVe.

Kolmatta kymmenminuuttista lukuunottamatta, vierasjoukkue vei kaikki muut neljännekset nimiinsä. Peräti 59% tarkkuudella kolmosensa upottanut Vimpeli lähti puoliajalle 40-47 -vierasjohdossa, mutta puoliajalta kentälle asteli sisuuntunut kotijoukkue.

Ponteva takoi kolmannella neljänneksellä taululle 30 pistettä ja onnistui pitämään vieraat ainoastaan 13 pisteessä. Joukkueen hurmokseen sytyttivät yhden syötön päähän tripla-tuplasta jäänyt Tuukkanen (23/20/9 syöttöä) sekä 33 pistettä säkittänyt Goss.

ViVe kävi päätösneljänneksellä lähimmillään kuuden pisteen päässä, mutta kotijoukkue ei taipunut enää ja sarjapisteet jäivät sarjataulukon kärkipaikkaa pitävän HyPon haltuun.

Vieraiden tehokkaimmat olivat tupla-tuplan kerännyt Wilesia Hardy (28/11/6 syöttöä) ja 17 pistettä heittänyt Olivia Nash.

Lisätiedot: Ottelutilastot


Catz katkaisi FoA:n voittoputken

Tällä kaudella ailahtelevasti pelannut hallitseva Suomen mestari Lappeenrannan Catz syttyi tasapainoiseen esitykseen, kun sarjakärki ja edelliset kuusi ottelua voittanut Forssan Alku saapui Lappeenrantaan.

Catz vei avausneljänneksen nimiinsä 19-9 ja ”Kissalauman” puolustus piti myös toisella jaksolla, pitäen vieraat vain 19 pisteessä ensimmäisellä puoliajalla.

Alku onnistui pysymään iskuetäisyydellä kolmannen jakson Catzin onnistumisista huolimatta. Meriem Eerikinharjun (9/1) onnistunut kolmonen vei kotijoukkueen 51-39 -kotijohtoon ennen ratkaisevaa kymmenminuuttista.

Lappeenrantalaisyleisö sai hurrattavaa myös viimeisellä neljänneksellä, kun Catz juoksi vierailtaan lopullisesti jalat alta ja pääsi iloitsemaan kauden seitsemännestä voitosta.

Catzin voiton takuunimet olivat Samarie Walker (16/9) sekä tutusti Chandrea Jones (15/13). Alulta onnistuivat 19 pistettä kerännyt Kiana Johnson ja Ashley Clark (10/5).

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
8.3.2025 19:35 Naisten Korisliiga

Yli tuhatpäinen yleisö todisti ToPo:n voittoa Espoossa - alemmassa jatkosarjassa kärki menee menojaan

Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

2.3.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut Pyrintö kaatui Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.

1.3.2025 19:03 Naisten Korisliiga

BC Nokia matkalla pudotuspeleihin - Peli-Karhuille kotivoitto

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.

28.2.2025 19:55 Naisten Korisliiga

Vimpelille tärkeät pisteet pudotuspelitaistelussa

Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.

22.2.2025 18:57 Naisten Korisliiga

Sarjakärjet voittoihin molemmissa jatkosarjoissa - BC Nokia vahvasti kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.

19.2.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kouvottaret vei Kymenlaakson derbyn - alemmassa jatkosarjassa kärkijoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.

15.2.2025 20:46 Naisten Korisliiga

Pyrintö avasi voittotilinsä ylemmässä jatkosarjassa - FoA kavensi eroa Vetoon

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.

14.2.2025 20:02 Naisten Korisliiga

EBT jatkoi vahvaa menoaan alemmassa jatkosarjassa

Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.

13.2.2025 21:31 Naisten Korisliiga

Kouvottaret katkaisi ToPo:n voittokulun

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta yhdellä ottelulla. Ylemmän jatkosarjan kamppailussa Kouvottaret kaatoi kotonaan ToPo:n 105-74.

Näytä lisää vastaavia