26.3.2008 Naisten SM-välierissä ei yllätyksiä nähty. Runkosarjaa hallinneet kotkalainen Peli-Karhut ja lappeenrantalainen Catz raivasivat tiensä loppuotteluihin suoraan kolmella voitolla. Finaalisarja käynnistyy Kotkassa 2.4. Helsingin NMKY ja Äänekosken Huima kohtaavat pronssiottelussa, joka pelataan jo perjantaina (28.3.) Helsingissä.
PeKa nöyryytti Äänekosken Huimaa Karhuvuoressa tylysti voittamalla kolmannen kohtaamisen pistein 101-59 (59-26). Kotijoukkueella olisi siis ollut jatkoajan takaavat pisteet koossa jo tauolla.
- Huima antautui heti alussa. Näki, etteivät he edes tulleet tänne voittamaan, kommentoi PeKan valmentaja Seppo Kurki.
PeKan tehonainen oli 29 pistettä heittänyt ja 12 levypalloa kauhonut Shanika Freeman, vaikka hän pelasi kotkalaisista pisimpään parketilla viihtyneenäkin vain 30 minuuttia.
Eniten tasoaan PeKasta runkosarjan jälkeen on nostanut pistesaldonsa yli tuplannut Jutta Richter.
- Onneksi ennen loppuotteluita (avauspeli Kotkassa 2.4.) on pidempi tauko, jotta selviämme joukkueen läpi menneestä vatsataudista, Kurki huokaisi.
Toisessa välierässä Catz oli vielä 13 minuuttia ennen loppua tappiolla Helsingin NMKY:lle, mutta pystyi kuitenkin kotiyleisön riemuksi kääntämään kamppailun voitokseen 67-52 (31-32).
- Paineet antaa viimeinen niitti vastustajalle olivat näköjään kovat. (Tamara) Tatham oli tänään jossain muualla, joten (Elena) Reshetko oli lähetettävä kentälle kolmannen jakson lopulla nilkkavammastaan huolimatta, totesi Catzin valmentaja Tommi Koskinen.
Catzin Lizanne Murphy ja Yelena Solovyeva nakuttivat 16 pistettä ja Solovyeva kokosi myös 17 levypalloa. Murphy sai korinalustalla HNMKY:n Niina Laaksosen (14/18) kuriin vasta viimeisellä kymmenminuuttisella.
Loppuotteluissa on kevään peliesitysten mukaan vain yksi suosikki: mestaruutta puolustava PeKa.
- Joulun jälkeen PeKa on ollut aivan ylivoimainen. Mullin mallin on saatava asiat, jotta voisimme heidät voittaa, vierittää paineita Kotkaan kertaalleen neljässä keskinäisessä ottelussa voittoa tuulettanut Koskinen.
Suomen mestaruus ratkeaa kolmella voitolla.
Naisten SM-pronssiottelu HNMKY-Huima pelataan jo perjantaina 28.3. klo 18:00 Helsingin Urheilutalolla.
Naisten SM-pudotuspelien tulokset, tulevat ottelut ja täydelliset tilastot löytyvät Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.
Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.
Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.
Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.
Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.
Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.