31.3.2023 21:06 Kotkan Peli-Karhut aloitti välierät voitolla, kun se emännöi Forssan Alkua. Voitto kirjattiin kotijoukkueelle 66-58.

Natalie Kleemann-Day oli tehokas. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Ottelu oli tasainen alusta loppuun saakka, josta kertoo se, että ottelun suurin johto oli kotijoukkueen kahdeksan pisteen kaula. FoA nousi ottelussa johtoon 58-57, kun reilut viisi minuuttia oli pelaamatta.
Tämän jälkeen kotijoukkue pystyi estämään forssalaisten korintekoyritykset ja vei ottelun lopun 9-0. Sen turvin PeKa nappasi ensimmäisen kiinnityksen finaalipaikkaan.
Natalie Kleemann-Day ylsi tupla-tuplaan. Hänelle kirjattiin 20 pistettä ja 11 levypalloa. Rashida Timbilla teki kuusi pistettä, mutta keräsi peräti 18 irtopalloa. Caterrion Thompson teki vieraille 16 pistettä ja keräsi 11 levypalloa.
Ottelusarjan seuraava koitos on edessä maanantaina Forssassa.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.