Peli-Karhut on Suomen mestari

27.4.2022 20:43 914 silmäparia seurasi Kouvolassa, kun Kotkan Peli-Karhut nappasi neljännen peräkkäisen Suomen mestaruuden. Se voitti neljännen ottelun 88-82.

Peli-Karhut ylsi tuplaan tällä kaudella. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Peli-Karhut aloitti ottelun vahvasti. Lotta Vehka-Ahon johdolla joukkue karkasi nopeasti 12-4 johtoon. Ensimmäiselle tauolle mentiin vierasjohdossa 28-21.

Myös toisella jaksolla pääosassa oli hyökkäyspelaaminen. Erityisesti Peli-Karhujen heitot upposivat koriraudan läpi kovalla prosentilla ja joukkue takoikin puoliaikaan mennessä 55 pistettä ja johti ottelua 14 pisteellä.

Kouvottaret paransi otteitaan kolmannelle jaksolle. Se pystyi kuromaan vieraiden johtoa kiinni ja nousi kolmannen jakson aikana seitsemän pisteen päähän.

Päätösjaksolla pisteitä tehtiin pitkään tasatahtiin. PeKa kuitenkin piti koko ajan johtonsa turvallisena ja ratkaisun avaimet käsissään. Kouvottaret nousi parhaimmillaan viiden pisteen päähän, mutta PeKa vei voiton 88-82 ja finaalisarjan otteluvoitoin 3-1.

- Suomen mestaruuden voittaminen on aina ainutlaatuinen tunne. Olen tosi ylpeä meidän joukkueestamme. Aloitimme tänään vahvasti, mutta sitten aloimme turvaamaan johtoa ja Kouvottaret pääsi lähelle. Onneksi saimme johdon pidettyä loppuun asti. Kaikki mestaruudet ovat hienoja, mutta tämä on minulle ensimmäinen kapteenina, Linda-Lotta Lehtoranta sanoi Ruudulle mestaruuden varmistuttua.

Lotta Vehka-Aho pelasi elämänsä ottelun. Hän heitti ottelussa 22 pistettä. Naomi Davenport tilastoi tupla-tuplan 23 pisteellä ja 11 levypallolla. Rashida Timbilla taisteli 20 pisteen, 14 levypallon ja kahdeksan koriin johtaneen syötön edestä.

- Mestaruus tuntuu todella hyvältä. Teimme töitä koko kauden. Aloitimme hyvin ja päätimme kauden vahvasti. Enempää ei voi pyytää. Käytin tänään ne paikat, jotka puolustus minulle antoi. Valinta finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi valinta tuntuu totta kai todella hienolta, Davenport sanoi Ruudulle.

Kotkalaisjoukkue nappasi tällä kaudella tuplan. Suomen mestaruuden lisäksi se nappasi Suomen Cupin voiton tammikuussa. Kouvottarille mitali oli seurahistorian ensimmäinen.

Ottelutilasto

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

Näytä lisää vastaavia