Perttu Blomgrenin ura jatkuu Balkanilla, uusi seura KK Bosna

12.7.2024 12:05 Viime kaudella Slovenian liigaa ja Adrianmeren kakkosliigaa Helios Domzalen paidassa pelannut Lapuan Kobrien kasvatti Perttu Blomgren, 22, jatkaa uraansa Balkanilla. Blomgrenin uusi seura on kovin satsauksin tulevaan kauteen lähtevä perinteikäs bosnialaisseura KK Bosna, joka tähtää kaudella niin Bosnian liigan kuin Adrianmeren kakkosliigankin mestaruuksiin.

Perttu Blomgren aloittaa toisen kautensa vanhan Jugoslavian alueella. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi & Korisliiga.

Blomgrenin rekrytoi sarajevolaiseen KK Bosnaan joukkueen uusi päävalmentaja Zoran Kascelan, joka vakuuttui suomalaistakamiehen osaamisesta viime kauden pelien perusteella.

- Puolitoista viikkoa sitten valmentaja otti ensimmäisen kerran yhteyttä. Juttelimme muutaman kerran ja mitä enemmän aikaa kului, sitä parempia asioita kuulin niin seurasta kuin valmentajastakin ja aloin kokea tämän olevan oikea siirto urallani, Blomgren taustoittaa.

KK Bosnan historia ulottuu kauas ja on monivaiheinen. Joukkue voitti Euroliigan mestaruuden keväällä 1979, juhli kolmea Jugoslavian mestaruutta 1970–80-lukujen taitteessa ja voitti Bosnian kansallisen liigan mestaruuden viimeksi 2008.

Seura oli vuosien ajan alamaissa, mutta tekee nyt uutta tulemista, mistä osoituksena viime talven Bosnian cupin mestaruus.

- KK Bosnan tavoite on voittaa ensi kaudella kaikki mahdollinen, eli Bosnian kansallinen liiga, Bosnian cup ja Adrianmeren kakkosliigan mestaruus, joka oikeuttaisi paikkaan Adrianmeren liigassa seuraavalla kaudella, Blomgren linjaa.

- Keskustelujen perusteella minulle on tiedossa isot peliminuutit combo-takamiehen roolissa ja paljon vastuuta. Joukkueen rakentaminen on vielä kesken, mutta minulle kerrotun perusteella isoja verkkoja on vesillä ja omaa sopeutumistani helpottaa se, että valmentaja halusi minut Sarajevoon ensimmäisten rekryjen joukossa.

Blomgren hyppäsi vuosi sitten ikään kuin suureen tuntemattomaan vaihtaessaan tutun Korisliigan ja Salon Vilppaan vanhan Jugoslavian alueen koripalloon. Kausi Helios Domzalessa alkoi yskähdellen, mutta talven aikana Blomgren alkoi kotiutua sikäläiseen pelitapaan ja vaatimuksiin niin, että hän uskoo olevansa nyt merkittävästi valmiimpi haasteeseen.

- Olen varmasti kauden alusta alkaen fiksumpi ja valmiimpi kuin vuosi sitten. Tunnen ympäristön, tiedän, mitä ulkomailla eläminen ja pelaaminen vaatii ja sarjatkin ovat entuudestaan tuttuja.

Lapualta Märskyyn, Vilppaasta Balkanille

Blomgren pelasi Korisliigaa kasvattajaseuransa Lapuan Kobrien edustusjoukkueessa teini-ikäisenä vuosina 2016–18 ennen siirtymistään Pohjanmaalta HBA-Märskyn riveihin Divari A:han vuosiksi 2018–20. Toisella kaudellaan Märskyssä Blomgren kirjautti joukkueelleen 9,4 pistettä, 4,5 levypalloa, 2,4 syöttöä ja 2,0 riistoa ottelua kohden.

Blomgren palasi divarista Korisliigaan kaudeksi 2020–21 vahvistamaan Salon Vilpasta. Salossa vietetty kolmevuotinen oli menestyksekäs, sillä Blomgren saavutti salolaisjoukkueen kanssa SM-kultaa 2021, cupin hopeaa 2022 ja SM-hopeaa 2022 samalla, kun hänelle myönnettiin vuoden kehittyneimmän pelaajan (2022) ja vuoden puolustuspelaajan (2023) palkinnot.

Toistaiseksi viimeisellä kaudellaan Korisliigassa ja Vilppaassa Blomgren merkitsi joukkueelleen 8,2 pistettä, 4,5 syöttöä, 3,3 levypalloa ja 1,7 riistoa ottelua kohden.

Blomgren siirtyi Salosta vuosi sitten Slovenian pääsarjaa ja Adrianmeren kakkosliigaa pelaavaan Helios Domzaleen, jonka riveissä hän saavutti Slovenian kansallisen liigan hopeaa. Blogmren urakoi joukkueelleen Slovenian liigassa 11,8 pistettä, 3,0 levypalloa ja 2,9 syöttöä ottelua kohden.

Suomen juniorimaajoukkueissa Blomgren pelasi 51 maaottelua. Lisäksi hänellä on tilillään seitsemän ottelua Susijengissä sekä 15 haastajamaaottelua. Blomgren kuului Suomen joukkueen avainpelaajiin vuoden 2023 kesäuniversiadeissa Chengdussa, joissa Suomi sijoittui viidenneksi.

Henkilöt

 
30.3.2025 09:17 Susijengi

Federikon ja Yalahon Texas Techin tie nousi pystyyn NCAA:n lopputurnauksessa

Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech oli lähellä jättiyllätystä Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n lopputurnauksen läntisessä aluefinaalissa San Franciscossa. Texas Tech johti suursuosikki Floridaa yhdeksällä pisteellä vielä kolme minuuttia ennen loppua, mutta taipui lukemin 79-84 (37-40) Floridan raivatessa tiensä Final Four -turnaukseen.

29.3.2025 09:10 Susijengi

Jantusen Paris Basketball kaatoi hallitsevan Euroliigan mestarin vieraskentällä

Loukkaantumissuman keskellä tuskaileva Mikael Jantusen Paris Basketball venyi urotekoihin perjantai-iltana Ateenassa kaatamalla hallitsevan Euroliigan mestarin Panathinaikosin täpärin lukemin 98–101 (48–56) tämän kotikentällä kreikkalaisten raivokkaasta loppukiristä huolimatta.

27.3.2025 09:45 NCAA

Federikon ja Yalahon Texas Tech eteni Sweet 16 -vaiheeseen

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech eteni Sweet 16 -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. Mustapha Amzil ja New Mexico putosi leikistä toisella kierroksella.

26.3.2025 09:15 Susijengi

Jantunen vireessä Istanbulissa, Paris Basketballille viime sekunnin tappio

Mikael Jantunen kirjautti tiistai-iltana yhden Euroliiga-kauden tehokkaimmista otteluistaan keräämällä Paris Basketballille 14 pisteen ja kahdeksan levypallon saldon Istanbulissa Fenerbahcea vastaan. Jantusen loisto-otteista huolimatta Paris Basketball joutui nielemään tappion maljan, kun Fenerbahcen Nigel Hayes-Davis upotti viime sekunnin kolmosella omansa voittoon lukemin 101–100 (44–51).

19.3.2025 08:12 Susijengi

Jantusen Paris Basketball kaatoi Milanon, tarttui pudotuspelipaikkaan

Mikael Jantusen Paris Basketball kaappasi tiistai-iltana elintärkeän voiton nujertamalla 8421-päisen kotiyleisönsä edessä kanssaan Euroliigan suorasta pudotuspelipaikasta kamppailevan Milanon pistein 92–79 (48–37). Jantunen keräsi ottelussa kahdeksan pistettä.

10.3.2025 15:21 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni aloittanut vahvasti Italiassa – ”Sopii minulle täydellisesti”

Edon Maxhuni siirtyi helmikuun alussa italialaisjoukkue Scafatiin. Susijengin takamies haluaa auttaa joukkuetta säilyttämään paikkansa Serie A1:ssä.

9.3.2025 09:56 Suomalaiset ulkomailla

Little ja Vartiainen latoivat kolmosia NCAA-kentillä

Sunnuntain vastainen yö oli suomalaisheittäjille tehokas Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa. Susijengin Miro Little keräsi kuuden kolmosen turvin 21 pistettä Utahin viimeisessä runkosarjaottelussa ja Viljami Vartiainen johti seitsemällä kolmosellaan ja 30 pisteellään Weber Staten voittoon Emil Skytän Sacramento Statesta Big Sky -konferenssin finaaliturnauksen avausottelussa.

6.3.2025 11:52 NCAA

Mustapha Amzil ja New Mexico hyvässä vireessä konferenssien lopputurnauksien kynnyksellä

March Madness lähestyy Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa. Mustapha Amzil ja New Mexico pelaavat viikonloppuna vielä yhden pelin ennen Mountain West -konferenssin lopputurnausta. New Mexico kirjasi kaksi voittoa menneen viikon aikana.

5.3.2025 07:14 Susijengi

Salin ja Cluj-Napoca Eurocupin puolivälieriin

Susikapteeni Sasu Salin urakoi tiistaina kaksi jatkoaikaa joukkueineen, kun Cluj-Napoca nujersi vieraskentällä Liettuassa Vilnius Wolvesin pistein 99–100 (48–39, 81–81, 90–90) Eurocupin neljännesvälieräottelussa. Voitollaan Cluj-Napoca eteni Eurocupin kahdeksan parhaan joukkoon ja kohtaa puolivälierässä Valencian.

1.3.2025 15:59 Susijengi

Jacob Grandison loppukaudeksi PAOK Salonikiin

Helmikuun EM-karsintaikkunassa pitkän kuntoutuksen jälkeen kentille palannut Susijengi-laituri Jacob Grandison, 26, on allekirjoittanut loppukautta koskevan sopimuksen Kreikan historiallisimpiin seuroihin lukeutuvan PAOK Salonikin kanssa. PAOK tähtää Kreikan liigassa pudotuspelipaikkaan ja käynnistää FIBA Europe Cupin puolivälierät ensi keskiviikkona.

Näytä lisää vastaavia