1.10.2009 Korisliigakausi pyörähtää käyntiin perjantaina ja hallitseva Suomen mestarijoukkue Namika sai viimeisen silauksen torstaina, kun amerikkalainen Peter Mulligan allekirjoitti sopimuksen seuran kanssa. Mulligan on 197-senttinen takamies/laituri.

27-vuotias Mulligan on pelannut ammattilaisena Meksikossa, Unkarissa, Tsekissä ja Ranskassa. Miehen on määrä olla Lahdessa jo perjantaisessa kotiavauksessa.
Viime kaudella (2008-09) Mulligan pelasi muutamia otteluita sekä Meksikon että Unkarin sarjassa. Kaudella 2007-08 hän pelasi Ranskan Pro B -liigaa Chalonsin joukkueessa. Mulligan oli sarjan kolmanneksi paras korintekijä 17,5 pisteen keskiarvollaan. Lisäksi hän napsi 5,5 levypalloa ja jakoi 2,4 syöttöä ottelua kohti.
Yhdysvaltojen yliopistopalloa Mulligan pelasi Manhattan Collegessa.
- Peter on monipuolinen laituri, joka on Ranskan vuotenaan tottunut pelaamaan myös pelintekijänä. Hän tuo meille kokoa, korintekovoimaa ja apuja myös levypallopeliin, Namika Lahden päävalmentaja Sami Toiviainen kertoo.
Lahtelaisleirissä puhuttiin pitkään siitä, että Ilkka Vuoren sairausloman vuoksi joukkue tarvitsisi selkeän pelinrakentajan. Peter Mulligan ei kuitenkaan ole puhdas ykköspaikan pelaaja.
- Syy miksi emme sitten ottaneetkaan pointtia on se, että keskusteltuani Roope Suonion ja Ville Vesalan kanssa miehet kertoivat pärjäävänsä pointtina, kun Peter vain auttaa muutamat minuutit pelissä. Samalla meillä on nyt mahdollisuus kehittää nuoria pelintekijöitämme Aleksi Alasta ja Ville Pekkolaa, Toiviainen suunnittelee.
Namika Lahti kohtaa perjantaina sarja-avauksessa kotikentällään viime kevään finaalivastustaja Joensuun Katajan.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.