Petri Kallio Korihaiden takalinjoille

30.6.2008 Korisliigan Uudenkaupungin Korihait sai viimeisen kotimaisen palasen kokoonpanossa, kun viime kaudella I divisioonaa pelannut Petri Kallio, 175 cm, allekirjoitti uusikaupunkilaisseuran kanssa vuoden mittaisen sopimuksen.

Liigakokemusta 25-vuotiaalla Kalliolla on 37 ottelun edestä pelikaudelta 2004-2005, jolloin hän pelasi turkulaisessa Aura Basketissa 4,6 pisteen, 2,2 levypallon ja 1,3 syötön keskiarvoilla. Sittemmin Kaarinan Uran kasvatti on pelannut I divisioonassa sekä Forssan Koripojissa että Kaarinan Urassa. Viime kaudella Kallio merkitsi ottelukohtaisiksi keskiarvoikseen 8,1 pistettä, 3,6 levypalloa ja 3,0 syöttöä ottelua kohden Uran divarimiehistössä.

-Paluu korisliigaan on tietysti haaste, mutta tunsin haluavani saada suurempaa kilpailullista haastetta, mitä pelaaminen I divisoonassa olisi tarjonnut, Petri Kallio kertoo.

-Korihait oli viime kaudella pudotuspeleissä mukana ja Jyri Lehtonen entisenä huipputakamiehenä pystyy varmasti opettamaan minulle vielä pelistä paljonkin, valottaa Kallio sopimuksen taustoja.

Korihaiden luotsina jatkava Jyri Lehtonen on tyytyväinen takakentän vahvistumisesta kotimaisella pelintekijällä.

-Petri Kallio tuo kivan kilpailutilanteen takakentällemme ja pystyy antamaan apuja Bojan Sarcévicille pelinteossa. Lisäksi hän on pelaaja, joka taistelee aina loppuun saakka, puolustaa hyvin ja antaa maukkaita passeja.

Petri Kallion sopimuksen myötä Korihaiden kotimainen osasto on valmis. Sopimuksen ovat jo aiemmin allekirjoittaneet Jussi Kumpulainen, Heikki Saaristo, Niilo Lehtilä, Sad Niskanen sekä suomalaiseksi laskettava Bojan Sarcévic. Joukkuetta täydennetään vielä seuran omilla kasvateilla sekä sääntöjen sallimalla kolmella amerikkalaispelaajalla.

-Meillä on nyt mahdollisuus tehdä sopimus kolmen isomman jenkin kanssa, valottaa Jyri Lehtonen joukkueen kesän vahvistuspolitiikkaa.

Asiat

 
10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

Näytä lisää vastaavia