2.2.2017 Barcelona koki kolmannen peräkkäisen tappionsa Euroliigassa, kun se hävisi kirvelevästi Zalgiris Kaunasille 85-89 (38-39). Petteri Koponen oli jälleen Barcelonan parhaita pistemiehiä.

Petteri Koposen hyvä peli ei riittänyt Barcelonalle. (Kuva: Ville Vuorinen)

Tuukka Kotti palasi parin pelin jälkeen taas Crailsheimin kokoonpanoon. (Kuva: Ville Vuorinen)
Aloitusviisikossa ollut Koponen heitti ottelussa 12 pistettä ollen joukkueensa toiseksi paras pistemies heti 17 pistettä heittäneen Juan Carlos Navarron jälkeen. Koposelle kirjattiin lisäksi syöttö ja riisto. Tappio tiesi Barcelonan pudotuspelihaaveille uutta kolhua. Se on tällä hetkellä sarjassa 12.
Argentiinan liigassa Samuel Haanpää ja Obras Basket hakivat makean vierasvoiton kaadettuaan La Unionin 74-70 (35-26). Haanpäälle kertyi 19 minuutissa kaksi pistettä ja yksi levypallo. Obras paranteli asemiaan etelälohkossa ja on nyt neljäntenä.
Tuomas Iisalon ja Vesa Vertion valmentaman Crailsheim Merlinsin seitsemän ottelun mittainen voittoputki Saksan ProA-liigassa katkesi, kun Rheinstars Köln haki pisteet Crailsheimin kotikentältä 71-63 (37-31). Tuukka Kotti palasi Crailsheimin kokoonpanoon ja saalisti 12 minuutissa kaksi levypalloa. Crailsheim on sarjassa edelleen toisena.
Alexander Madsenin USK Prahan taival Tshekin cupissa tuli päätökseen, kun se hävisi maan ykkösjoukkue Nymburkille selvästi 60-97 (25-43). Madsen pelasi ottelussa 17 minuuttia tilastoiden neljä pistettä ja yhden levypallon.
NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.
Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.
NBA:ssa Utah Jazz säkitti uskomattoman pistemäärän Salt Lake Cityssä, kun Indiana Pacers kaatui loppunumeroin 152-128. Lauri Markkanen säkitti 35 pistettä.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA pyörähti käyntiin viime viikolla. Miro Little veisteli 11 pistettä, 8 levypalloa ja 6 syöttöä UC Santa Barbaralle, kun taas Okku Federiko keräsi 18 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan Drakelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa suomalaispelaajat pääsivät vauhtiin viime viikolla. Elina Aarnisalo säkitti 13 pistettä North Carolinalle, kun taas Albina Syla keräsi tupla-tuplan Rhode Islandille.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.