17.10.2006 Espanjan naisten koripalloliiga on polkaistu käyntiin. Suomen maajoukkuepelurit Reetta Piipari ja Taru Tuukkanen olivat hyvässä iskussa, kun heidän edustamansa Extrugasa avasi kautensa niukalla 76-75-vierasvoitolla Real Vigourbanista.
189-senttinen Tuukkanen johdatti Extrugasan joukkoja nostelemalla 24 pistettä ja kauhomalla peräti 13 levypalloa ollen kentän tehokkain peluri. Piipari puolestaan avitti joukkuettaan voittoon 15 pisteellään, jotka hän kokosi pistämällä yhdeksästä kolmosyrityksestään viisi sisään.
Extrugasa palautettiin voittopelin jälkeen nopeasti maan pinnalle Santa Eulaliain toimesta, joka haki ”suomalaisjoukkueesta” 94-67-vierasvoiton. Tuukkanen oli jälleen joukkueensa paras, mutta 20 pistettä, kuusi levypalloa ja täyden peliajan uurastus eivät riittäneet. Piipari jäi 36 minuutissa seitsemään pisteeseen.
Saksasta Espanjan aurinkoon ja Gran Canarian riveihin siirtynyt Niina Laaksonen teki tehokkaan debyytin Espanjan liigaan. Niin ikään Suomen maajoukkueen luottopelaajiin kuuluva Laaksonen punnersi 26 minuutissa kahdeksan pistettä ja napsi seitsemän levypalloa, kun Gran Canaria 81-84-kotitappion Zaragosalle. Tuplakierroksen jälkimmäisessä koitoksessa Laaksosen joukot kärsivät 53-59-vierastappion Hondarribia-Irunille. Laaksonen kokosi 12 minuutissa viisi pistettä ja kolme levyriä.
Espanjan kakkosliigassa kahden suomalaisen, Siiri Nuutisen ja Susanna Rinnan, edustama Jovent Palma on ottanut sarjan B-lohkossa lentävän lähdön. Palma on nitistänyt vastuksensa kaikissa kolmessa ottelussaan. Viimeksi kaatui Girona vieraissa luvuin 70-47.
188-senttinen Nuutinen on ollut Jovent Palman kantava voima. Hän komeilee kolmen sarjakierroksen jälkeen sarjan korintekijätilastossa jaetulla kolmannella sijalla. Nuutinen on pussittanut 20,7 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi näppeihin on tarttunut keskimäärin seitsemän levypalloa. Ensimmäistä kauttaan ulkomailla pelaavan Rinnan keskiarvot ovat 12,0 pistettä, peräti 4,3 pallonriistoa ja 4,0 levyriä. Riistoillaan Rinta on sarjan paremmuustilastossa ykkösenä.
Kakkosliigan A-lohkossa Mari Puustisen Badajoz on voittanut kolmesta ottelustaan kaksi. Tuoreimmassa ottelussaan joukkue löi kotonaan Caja Veronan 65-62. Puustinen on kirjauttanut kolmessa ottelussa keskimäärin 7,0 pistettä, 4,7 levypalloa ja 3,0 syöttöä sekä 2,0 riistoa. Peliminuutteja Puustinen on uurastanut peräti 35,7 ottelua kohden.
Erinomaiset kaudet Unkarissa ja Sveitsissä (2) pelannut Michaela Moua on aloittanut uransa ensimmäisen kauden Kroatiassa. Moua edustaa maan hallitsevaa mestaria Gospic Osiguranjea.
Gospic keskittyy pitkälti kansainvälisiin koitoksiin, sillä se pelaa niin naisten Adriatic-liigassa kuin kansainvälisen koripalloliiton FIBA EuroCupissakin.
Balkanin maiden yhteisessä Adriatic-liigassa Gospic on pitänyt tilinsä puhtaana kolmen kierroksen jälkeen. Viimeksi joukkueen jalkoihin jäi montenegrolainen KK Herceg Novi luvuin 70-58. Moua rankaisi vastustajaa kymmenellä pisteellä ja seitsemällä levypallolla. Aiemmissa otteluissa Moua on kirjauttanut tehoikseen 11/5 ja 7/8/5 riistoa. Kahdessa viime ottelussa Mouan kahden pisteen heitot ovat uponneet tarkkuudella 10/15.
Menneenä kesänä sadan juniorimaaottelun rajapyykin ylittänyt Fia Ohtonen on siirtynyt Ruotsissa sarjaporrasta ylemmäs maan pääsarjaan Damliganiin. Ohtosen uusi joukkue on Solna Vikings, joka on kahdessa ensimmäisessä ottelussaan tehnyt selvää jälkeä vastustajistaan. Solnan koriero näyttää 80 pisteen verran plussaa.
Ohtonen pelasi Solnan molemmissa otteluissa 27 minuuttia tehden kummassakin kahdeksan pistettä. Eskilstunaa vastaan pelintekijän tontille istutetun Ohtosen käsistä lähti myös viisi koriin johtavaa syöttöä, jonka lisäksi hän riisti kolmesti.
Ruotsin pääsarjassa pelaa toinenkin suomalainen. Pantterit-kasvatti Suvi Karvinen edustaa nykyisin Uumaja Comets –joukkuetta.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.