Pronssimitalien kohtalo avoin, avauspeli tasaista kori-iloittelua

6.4.2004 Miesten SM-Koriksen ensimmäisen pronssiottelun lopputulos takaa jännityksen torstaina pelattavaan toiseen osaotteluun. Honka kukisti KTP Basketin niukasti Karhuvuoren Urheilutalolla lukemin 97–95. Pronssimitalien kohtalo ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella.

Avauspuoliaika oli molemmilta joukkueilta melkoista vauhdinpitoa, eivätkä kummatkaan säästelleet hyökkäyskorilla. KTP:n vauhtia piti yllä 20 pistettä ottelussa upottanut kapteeni Roope Mäkelä, kun Hongalta etenkin Stephen Rich (19/11), Jyri Lehtonen (14/2) ja Shawn Huff (16/4) nautiskelivat tarjolla olleesta tilasta.  

Yleisölle hyökkäysvoittoinen peli oli mielekästä katsottavaa, etenkin kun puoliajalle mentäessä eroa oli jälleen vaivainen piste (57–58). Valmentajat lienevät olleen yleisön kanssa eri mieltä, sillä toiselle puoliajalle joukkueet tulivat selvästi puolustustaan tiivistäneinä. Etenkin Hongan puolustus näytti pitkään siltä kuin mitalipeleissä sopii odottaa. Vieraat alkoivat kolmannella neljänneksellä venyttää marginaalia isäntiinsä nähden. Ero pääsi kasvamaan 32 minuutin kohdalla 13 pisteeseen ja näyttikin siltä, että Honka pääsee toiseen otteluun turvallisen etumatkan turvin. 

KTP-leirissä oltiin eri mieltä. Ottelun loppupuolella kentälle tullut Jari Syrjänen (7/4) alkoi hiillostaa Richiä, onnistuenkin osin sekoittamaan tehosentterin pasmat. KTP:n todellinen paluu pronssitaistoon nähtiin kuitenkin vasta ottelun kahdella viimeisellä minuutilla. Hongan ajassa 38:20 ottaman aikalisän jälkeen Markus Myllylä (17/8) pääsi kahdesti heittämään vapaasta paikasta Richin unohdettua hyvänä heittäjänä tiedetyn miehen yksin kolmen pisteen kaaren taakse. Myllylä onnistui molemmissa ratkaisuissaan ja kun kuumana käyneelle miehelle onnistuttiin pelaamaan vielä kolmaskin heittopaikka kaarelle ja lopputulos oli sama kuin kahdella aiemmallakin kerralla, oli KTP päässyt kotiyleisön riemuksi aivan Hongan kantaan. Honka meni KTP:n loppukiristä lukkoon, eikä onnistunut viimeistelemään loppuhetkillä pistettäkään. 

KTP jäi kauden viimeisessä kotiottelussaan ilman voittoa, mutta sillä ei liene suurtakaan merkitystä. Kotkalaisten takaa-ajoasema on torstaina vaivaiset kaksi pistettä. Kun muistetaan, että KTP on viihtynyt hyvin Tapiolassa parin viime kauden kohtaamisissa, tulee Hongalla olemaan täysi työ pitää vieraat takanaan. KTP:n työsarkaa voi kuitenkin vaikuttaa Iiro Tenngrenin mahdollinen poissaolo. Tenngren pyöräytti nilkkansa tiistaina vartin pelin jälkeen, eikä palannut enää peliin.  

- Tyypillinen pronssipeli. Etenkin kolme ensimmäistä neljännestä oli aika rentoa pelailua, jonka varmasti puoliaikalukemista näkee. Päätösneljänneksellä alettiin sitten jo pelata tosissaan voitosta. Torstain ottelussa molemmat joukkueet ovat varmasti paremmin hereillä ja parketilla on huomattavasti tiukempaa vääntöä, arvioi Hongan kapteeni Markus Hemdahl. 

- Onhan tuo kaksi pistettäkin meille etua toiseen otteluun lähdettäessä. Ehkä meille on henkisesti jopa helpompi lähteä otteluun näistä asetelmista kuin jostain näennäisen turvallisesta kymmenen pisteen johdosta. Joka tapauksessa vakaa aikomus on päättää tämä kausi voittoon, summasi Hemdahl. 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

23.6.2025 09:51 Korisliiga

Jesper Granlund KTP-Basketin riveihin

Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

Näytä lisää vastaavia