Pronssimitalit matkasivat Kotkaan

1.4.2005 Naisten SM-sarjan pronssiottelussa kohtasivat ylemmän loppusarjan voittaja Äänekosken Huima ja kolmonen Kotkan Peli-Karhut. Tasainen kamppailu päätyi seuran 60-vuotis juhlaa viettävän Peli-Karhujen voittoon luvuin 62–75 (34–33).

Ensimmäinen puoliaika pelattiin kovalla vauhdilla. Molemmat joukkueet olivat kokeneet kitkerät tappiot välierissä, mutta pronssimitalin saalistaminen sai silti joukkueet ottamaan tosissaan mittaa toisistaan.

Auli Nyman ja Kenya Robinson muodostiavt taisteluparin heti ensimmäisestä minuutista alkaen. Kamppailu kääntyi ottelun toisella jaksolla Nymanin eduksi ja hän pakotti Robinsonin lukuisiin ohiheittoihin.  

Toisella puoliajalla Reetta Piipari pisti ison vaihteen päälle kotkalaishyökkäykseen. Kotijoukkueen liike seisahtui ja hyökkäykset päättyivät usein huonoon ratkaisuun. Kun neljäs jakso oli vanhentunut muutaman minuutin, oli Peli-Karhut ottanut pelin haltuunsa ja ero pysyi Huiman pyristelyistä huolimatta kymmenessä pisteessä. Pronssiottelu päättyi lopulta luvuin 62–75. 

Peli-Karhujen maajoukkuekaksikko toimi voiton avainhenkilöinä. Auli Nyman teki kovan puolustuksen ohella 17 pistettä ja repi 15 levypalloa. Reetta Piipari puolestaan onnistui 32 pisteen, neljän levypallon ja neljän syötön edestä. Amerikkalaisvahvistus Lindsay Hicks heitti 21 pistettä ja repi kahdeksan pistettä. Tehokolmikon lisäksi pisteille pääsi vain Päivi Kinnari viidellä pisteellään.

Huiman joukkueeseen piiskasi ryhtiä kapteeni Sanna Puskala 19 pisteen, kuuden levypallon ja kuuden syötön edestä. Myös ruotsalaisvahvistus Angelica Gabrielsson pelasi pirteästi tehtaillen teholukemat 15/5. Kenya Robinson joutui tyytymään 13 pisteeseen mutta repi 18 levypalloa. 

Ottelun hahmo Reetta Piipari nappasi toisen pronssimitalinsa naisten SM-sarja tasolla. Maajoukkuetakamies piti huolen, että ottelun ratkaisuhetkillä kotkalaiset olivat omassa pelissään varmempia ja määrätietoisempia.

- Onhan pronssimitali meille kova suoritus. Oli ehkä hyvä, että saimme välierätappion jälkeen harjoitella hetken ja antaa pettymyksen hieman laantua. Tänään kaikki olivat valmiina pelaamaan, kertoi koripallosta muutaman viikon lomaa pitävä Piipari.   



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

Näytä lisää vastaavia