PuHu ei kaadu kotonaan

7.1.2005 Vantaan Pussihukat vahvisti asemiaan koripallon Sparliigan kärkikahinoissa voittamalla perjantaikierroksen kotipelissään Tampereen Pyrbasketin kauden piste-ennätyksellään lukemin 115-84 (55-31). Voitto oli PuHulle jo kahdeksas peräkkäinen. Myyrmäen kotisalissaan vantaalaiset eivät ole hävinneet kertaakaan tällä kaudella, ja perjantain voitto oli kymmenes.

Kotijoukkueesta löytyi peräti kuusi kaksinumeroiset pisteet heittänyttä peluria. Tehokkain oli amerikkalaiskaksikko Marckell Patterson 28:lla ja Phil Hickey 25 pisteellä.

Myös Pyrbasketin teho lepäsi vierasvahvistusten käsissä, kun Jeremiah Sola heitti 26, Lamont Turner 16 ja Marcus Smallwood 12 pistettä. Väliin tunkeutui Antero Lehto 19 pisteellä.

Vilpas yllätti Porvoossa

Kierroksen yllätyksestä vastasi Salon Vilpas, joka haki 80-89 (31-43) vierasvoiton sarjataulukossa seitsemän sijaa korkeammalla olleesta Porvoon Tarmosta. Vilpas otti johdon jo ensimmäisellä jaksolla ja piti sen loppuun asti, vaikka kotijoukkueen kiri kantoi viimeisen minuutin alkaessa kolmen pisteen päähän.

Vierasvoiton pohjusti Vilppaan amerikkalaispari Richard Guinn 33:lla ja Tim Kisner 29 pisteellä. Myös takamies Tuomas Aro pelasi vahvasti 15 pisteen teholla. Salolaisvoiton arvoa nosti joukkueen kotimaisen tehomiehen Jukka Katajan sekä Latviassa vielä joululomaansa jatkavan Laurynas Inokaitisin
puuttuminen.

Tarmon tehokkaimmaksi nousi Petri Virtanen 19 pisteellä.

KTP kalasti Korihait

KTP onnistui Kotkassa pitämään Uudenkaupungin Korihait takanaan ottamalla runsaskorisen, mutta niukan 105-99 (65-53) kotivoiton.

KTP aloitti hurjasti voittamalla ensimmäisen neljänneksen 39-24. Sen jälkeen Korihait pääsi vähitellen pelin tempoon niin, että viimeisellä jaksolla vieraat kävivät kahden pisteen johdossakin. Tasainen peli ratkesi lopussa epäselvästä tilanteesta juontuneeseen vierasvalmentaja Kimmo Vyyryläisen tekniseen virheeseen, josta KTP rankaisi neljän pisteen hyökkäyksellä.

Ottelun korikunkuksi kohosi KTP:n Robert Owens, joka teki hyvällä tarkkuudella 35 pistettä.

Vain seitsemää pelaajaa peluuttaneelta Korihailta löytyi kuusi kaksinumeroiset pisteet heittänyttä, joista toisen pelinsä Suomessa pelannut hollantilainen Harvey Van Stein oli 22 pisteellä tehokkain.

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/

Asiat

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

23.6.2025 09:51 Korisliiga

Jesper Granlund KTP-Basketin riveihin

Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

Näytä lisää vastaavia