PuHu otti kiinnityksen SM-pronssiin

1.4.2003 Vantaalaisseura Pussihukkien ensimmäinen miesten SM-mitali on lähellä. PuHu hankkiutui ensimmäisessä pronssiottelussa 15 pisteen johtoasemaan (107-92) vieraissa kotkalaisjoukkue KTP:a vastaan. Toinen osaottelu pelataan Pussihukkien kotikentällä Myyrmäen Urheilutalolla torstaina 3.4. klo 18.30 alkaen.

Jo avauspuoliskolla kävi selväksi kumpi joukkueista janoaa pahemmin mitalia. Tasaisen, KTP:n hyväksi 29-28 päättyneen, ensimmäisen neljänneksen jälkeen alkoi tapahtua. Pussihukat sai juoksupeliinsä uuden vielä uuden vaihteen ja sen otteista huokui taistelutahto. PuHu karkasi nopeisiin ja pääsi herkuttelemaan donkeilla. KTP:lle puolustukseen paluu ei maistunut. Vantaalaiset veivät toisen jakson 33-16.

KTP:n peli koki herätyksen vasta, kun James Head nakkasi kolme kolmosta peräkkäin kolmannen neljänneksen puolivälissä. Sitä ennen PuHu ehti johtaa jo 25 pisteellä (74-49). KTP:n pelaamiseen toi piristystä myös Joni Harjula, joka jäi ottelussa kylläkin pisteittä, mutta pelasi ennakkoluulottomasti. Voitosta taistelemaan PuHu ei sentään kotkalaisia päästänyt, vaikka hieman ennen kolmannen jakson lopussa ero oli kaventunut 12 pisteeseen (75-87). PuHu voitti lopulta lukemin 107-92.

Ottelun tilastollisiin erikoisuuksiin kuului se, että PuHu menetti pelissä pallon 28 kertaa, mutta voitti silti sen. Hyvän heittopelinsä ja levypalloylivoimansa ansiosta PuHu välttyi suuremmilta sydämentykytyksiltä. PuHu heitti 73 pelitilanneheitostaan sisään 42, josta onnistumisprosentiksi muodostuu erinomainen 57,5. Levypallot se vei nimiinsä 45-27.

PuHu:n tehomiehenä hääri 23 pistettä, peräti 18 levyriä kaapinut ja viisi syöttöä antanut Philip Hickey. Erron Maxey kokosi teholukemat 25/11. Vantaalaisista myös nuori Nanayaw Awuah-Addae jatkoi pirteitä otteitaan. Kimi Klingberg piti "hukkalauman" pelin koossa vaikeimilla hetkillä.

Mäkelä pelasi sadannen pudotuspelinsä

Kotijoukkue KTP:n paras oli juhlaottelun pelannut Roope Mäkelä. 29-vuotias Mäkelä pelasi uransa sadannen pudotuspelin. Merkkiottelussa syntyi 21 pistettä, jonka lisäksi hän jakeli seitsemän koriinjohtanutta syöttöä ja riisti viidesti.

Mäkelä on esiintynyt 11. kautena peräkkäin SM-pudotuspeleissä. Sadassa playoff-ottelussaan hän on heittänyt yhteensä 1.546 pistettä eli 15,5 ”pinnan” ottelukohtaisella keskiarvolla. Mäkelästä tuli SM-Koriksen historian seitsemäs pelaaja, joka on saavuttanut sadan pudotuspelin rajapyykin. Eniten playoff-vääntöjä on koossa jo uransa päättäneellä Kari-Pekka Klingalla (126).

Asiat

 
3.11.2025 20:16 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ottanut askeleita eteenpäin Turkissa – ”Olen saanut jo paljon oppia”

Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.

3.11.2025 09:29 NCAA

Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA käynnistymässä tällä viikolla – suomalaisilla jälleen hieno edustus ykköstasolla

Yhdysvaltojen NCAA:n ykköstaso käynnistyy alkuviikolla. Suomalaispelaajia on kauden käynnistyessä joukkueiden listoilla 15 naisissa ja miehissä 13. Basket.fi tulee seuraamaan viikkotasolla suomalaispelaajien edesottamuksia NCAA:n ykköstasolla.

1.11.2025 21:35 Koripalloliitto

Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi – äänestys käynnissä!

Suomalainen koripallovuosi tarjosi unohtumattomia hetkiä, ja nyt kaksi niistä tavoittelee Vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken titteliä Urheilugaalassa 2026. Valinta ratkaistaan yleisöäänillä, joten jos korishetket sykähdyttivät tänä vuonna, nyt on aika käydä äänestämässä!

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

1.11.2025 19:30 Naisten Korisliiga

ToPo:n voittotili vihdoin auki - Lehtoranta ja Ogun tehokkaina joukkueidensa voitoissa

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.

1.11.2025 08:03 NBA

Jazz taipui vieraskentällä Sunsille – Markkanen 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

30.10.2025 08:47 NBA

Trail Blazers kykeni pitämään Jazzin takanaan – Markkanen 32 pistettä

NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.

Näytä lisää vastaavia