22.1.2007 Korisliigan jumbosijalla ollut Vantaan Pussihukat yllätti lauantaina kärkijoukkue Joensuun Katajan ja vaani yllätystä myös maanantain TV-pelissä Kotkassa. Neljä edellistä peliään hävinnyt KTP Basket pystyi kuitenkin nyt kääntämään tasaisen pelin voitokseen 92-86 (46-45).
PuHu nykäisi kolmannen jakson lopulla seitsemän pisteen johdon, mutta neljännellä jaksolla KTP puolestaan näytti laskettelevan voittoon, kun se johti kaksi ja puoli minuuttia ennen loppua lukemin 83-78. PuHu nousi vielä kerran tasatilanteeseen, mutta heti sen jälkeen KTP:n Andre Foreman kiskaisi ratkaisukorin upottamalla kolmosen viimeisen minuutin alussa.
Foreman nousi 27 pisteellään KTP:n sankariksi. Jari Vekkilä säesti kauden piste-ennätyksellään 19. Nuori KTP-kasvatti Michael Pounds väläytteli pussittamalla 11 pistettä, joiden joukossa kolme onnistumista kolmosviivan takaa.
PuHun ja koko pelin tehomieheksi nousi liukas ja kimmoisa Marwan Gaines, joka kahmi lähietäisyydeltä kovat tehot, 34 pistettä ja 16 levypalloa. Bilal Salaam nosteli 18 pistettä PuHulle, joka sortui 24 pallonmenetykseen.
(STT – Koris.net)
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.