30.8.2006 Vantaalaisjoukkue Pussihukkien on valmiina tulevaan Korisliiga-kauteen. PuHu on onnistunut pitämään koossa viime kauden runkonsa, jonka lisäksi joukkueeseen liittyy neljä uutta pelaajaa. Uudet pelurit ovat serbialainen Vladimir Vujcic, Suomen kansalaisuuden omaava Jan Wieland sekä Tero Ollila ja Daniel Jansson, jotka siirtyvät PuHu-paitaan Porvoon Tarmosta.
Viime kauden PuHu-rungosta vuoden mittaiseen jatkosopimukseen ovat nimensä laittaneet Jukka Aho, Nanyaw Awuah-Addae, Jukka Heinonen, Timo Heinonen, Elias Kajander, Kimmo Kourunen, Eero Lehtinen sekä Panu Majala.
Joukkueen kapteeni Kimi Klingberg allekirjoitti puolestaan kolmen vuoden jatkopestin, joka pitää miehen Pussihukissa aina kauden 2008–09 loppuun saakka. Klingberg aloittaa 11:nnen mestaruussarjakautensa, joista kymmenes käynnistyy Pussihukkien paidassa.
Päävalmentajana jatkaa Antti Papinaho, joka saa avukseen Vantaalle palaavan Kalle Rissasen. Viime kauden Rissanen valmensi Kaaron Roimaa Raumalla.
PuHu-sopimuksen tehnyt serbi Vladimir Vujcic on 206-senttinen ja 32-vuotias pelaaja, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjaa Birstal Starwingsien joukkueessa 21 ottelua. Keskimäärin Vujcic ahersi kentällä 31,0 minuuttia upottaen 10,8 pistettä ja napaten kouriinsa 5,8 levypalloa ottelua kohden.
188-senttinen Jan Wieland siirtyy Pussihukkiin amerikkalaisen EBA-liigan Schuylkill Firedogsin riveistä. Ennen EBA-kauttaan Wieland edusti NCAA II divisioonan Goldey-Beacom Collegea. Goldey-Beacomissa Saksan ja Suomen kansalaisuudet omaava Wieland tehtaili kaudella 2003-04 keskiarvoikseen 12,8 pistettä, 4,2 levypalloa ja 2,6 koriin johtavaa syöttöä ottelua kohden. Wieland on edustanut myös Junior College –tasolla Catonsville Collegea, jossa mies viihtyi kahden kauden ajan ollen joukkueensa kapteeni kumpanakin kautena.
Porvoon Tarmosta siirtyvistä pelureista Tero Ollila liittyy myös joukkueen valmennusryhmään ja on valmis tarvittaessa pukemaan pelipaidan ylleen. Kokkolan NMKY:n kasvatti on urallaan edustanut Tarmon lisäksi BC Jyväskylää ja HoNsUa. Viime kaudella Ollilan tehomerkinnöiksi jäivät 1,6 pistettä ja 0,7 levypalloa, miehen pelatessa 6,8 minuuttia ottelua kohden. Yhdysvalloissa ja Belgiassakin palloillut Daniel Jansson merkkautti puolestaan Tarmossa menneellä kaudella 2,7 pistettä ja 0,9 levypalloa pelattuaan keskimäärin 13,2 minuuttia.
PuHu-luotsi Antti Papinaho on tyytyväinen uusiin hankintoihin.
– Vujcic on iso ja hyvä sisäpelaaja, joka Panun (Majala) lisäksi täydentää joukkueen isoa kalustoa. Muutaman lähteneen tilalle saatiin korvaavat pelaajat, lisäksi hyvä joukkuehenki ja sama joukkue säilyy. Vujcic tuo kokoa ja Wieland tuo sähäkkyyttä jo ennestään vahvaan ryhmään.
Neljän uuden sopimuspelurin lisäksi Pussihukkiin saapuu koeajalle serbialainen Slobodan Subasic. Pelatessaan viime kaudella Islannin pääsarjaa Snaefellin joukkueessa 191-senttinen ja 85-kiloinen Subasic taituroi 12,8 pistettä ja 3,4 syöttöä ottelua kohden.
Kaikkiaan Pussihukilla on koossa 13 pelaajasopimusta. Slobodan Subasicin tilanteesta seura tiedottaa myöhemmin asian ratkettua.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.