Pyrinnön voittoputki kahdeksan ottelun mittainen

1.11.2013 Tampereen Pyrinnön ilmiömäinen syysvire Korisliigassa säilyy. Korihait jäi täysin altavastaajaksi perjantaina kotikentällään Pohitullissa, kun ”Punakone” jyräsi vastaansanomattoman 50–105 (20–53)-voiton. Lappeenrannassa Namika syvensi Korikobrien ahdinkoa nousemalla 11 pisteen takaa voittoon ja Kataja kuritti Namika Lahtea Joensuussa.

Damon Williamsin Pyrintö on voittanut nyt kahdeksan ottelua Korisliigassa.

Antti Nikkilä keräsi Pyrinnön korkeimmat pisteet Korihaita vastaan.

Clifton Jonesin ja Antti Niskasen Namika Lappeenranta kaatoi Korikobrat kotonaan.

Renaldo Majorin Kataja löylytti Namika Lahtea. Kuvat: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

  

Pyrinnön esitys Pohitullin Palloiluhallissa ei jättänyt Uudenkaupungin Korihaille perjantaina mitään jossiteltavaa.

 

Tamperelaiset kiskaisivat johtonsa kymmeneen pisteeseen vain viiden minuutin pelin jälkeen numeroissa 3-14, ja 20 pisteeseen heti toisen jakson alkajaisiksi numeroissa 10–31.

 

Pyrintö johti tauolla 23 pisteellä eikä päästänyt kaasupolkimesta toisella puoliajallakaan, vaan jatkoi Korihaiden murjomista tiiviin puolustuksensa ja monipuolisen joukkuehyökkäyksensä myötä.

 

Vieraat upottivat kakkosensa uskomattomalla 74% tarkkuudella Korihaiden jäädessä 35% onnistumisprosenttiin lähietäisyyksiltä. Lisäksi Pyrintö vei levypallot 46–31.

 

– Meillä on ollut aikaisemmin ajoittain ongelmia sen kanssa, että puolustuksemme ei ole pysynyt kasassa kuin 15–20 minuuttia kerrallaan. Tänään pelasimme täydet 40 minuuttia ehjää puolustuspeliä ja olen todella tyytyväinen illan esitykseen, Pyrinnön apuvalmentaja Artem Khvorst iloitsi Pyrinnön otteluraportissa.

 

Susijengi-kolossi Antti Nikkilä (20/10/3 riistoa) pursui peli-iloa ja oli Pyrinnön voimahahmo. Myös Damon Williams (17/7/4 syöttöä) ja Korisliigan lokakuun pelaaja Antero Lehto (14/2/3 riistoa) olivat Pyrinnön parhaimmistoa.

 

Korihaista Josh Dollard (14/6) pysyi parhaiten vieraiden kyydissä.

 

Korikobrat joutui nöyrtymään Lappeenrannassa

 

Derrick Craytonin komentoon siirtynyt Lapuan Korikobrat taisteli kynsin hampain avausvoitostaan perjantaina Namika Lappeenrannan vieraana.

 

Pirteällä peli-ilmeellä otteluun saapuneet lapualaiset esittivät tehokkaan amerikkalaislaiturinsa Brad Reesen johdolla kauden toistaiseksi ehjintä hyökkäyspelaamista ja johtivat kolmannen jakson viimeisillä minuuteilla turvallisen tuntuisesti 11 pisteellä, 51–62.


Namika juotti kuitenkin vierailleen katkeraa kalkkia neljännen jakson alussa viemällä runsaan kuusiminuuttisen 16-4 Todd Brownin ja kokoonpanoon palanneen Brandon McKnightin hyökkäyspään onnistumisilla. Lopulliset naulat Kobrien arkkuun löi McKnight, jonka layup toi Namikan 76–72-johtoon vain puoli minuuttia ennen loppua.

 

– Hävisimme ensimmäisellä puoliajalla kaikki taistelu- ja irtopallot, ja vielä kolmannellakin jaksolla. Viimeiselle jaksolle lähtiessä saimme muutamasta henkilökohtaisesta suorituksesta kollektiivisen tahtotilan muutoksen aikaiseksi, ja Todd Brownilta tuli aika huikea muutaman minuutin pätkä kun nousimme takaa, Namikan päävalmentaja Lassi Tuovi summasi.

 

Mainion paluun tehneen McKnightin (19/5) ja Tuovin esiin nostaman Brownin (29/7) lisäksi Greg Logins (15/11) onnistui erinomaisesti tahoillaan. McKnightin paikan sairastuvalla otti nilkkavaivainen Eero Aaltonen.

 

Brad Reese (24/7) elätteli Korikobrien voittotoiveita pisimpään yhdessä Lawrence Kinnardin (17/9) kanssa. Cedric Latimer puuttui lapualaiskokoonpanosta.

 

Lappeenranta on voittanut kahdeksasta ottelustaan viimeiset kaksi. Korikobrilla on tilillään seitsemän tappiota.

 

Kataja ylivoimainen Lahtea vastaan

 

Korisliiga-kauden suurimpiin ennakkosuosikeihin kuuluva Kataja Basket esitteli perjantaina kotiyleisölleen syksyn toistaiseksi parasta puolustuspeliään Joensuun LähiTapiola Areenalla, kun Namika Lahden kolmen pelin voittoputki katkesi tylysti 90–54 (47–31).

 

Katajalla ei ollut pelissä huolen häivää. Joensuulaiset iskivät terrieripuolustuksellaan Namikan pelinrakennusosastoon ja pakottivat vierailleen kuusi pallonmenetystä jo ensimmäiseen kahdeksan minuuttiin.

 

Lahtelaiset eivät päässeet missään vaiheessa peliä mukavuusalueelleen hyökkäyspäässä, ja Kataja vyörytti kentän joka puolelta pisteitä Mike Morrison (18/8/3 riistoa/6 blokkia) korinalustan ankkurinaan ja tikareitaan kaaren takaa sivallellut Petri Virtanen (11/2/4 syöttöä) kolmosviivan ruhtinaana.

 

Kaksinumeroisille Katajalta ylsivät myös Renaldo Major (13/7), Antti Kanervo (15/1) ja Juho Nenonen (10/7), kun taas Teemu Rannikko (9/2/6 syöttöä) keräsi erinomaiset tehot vain 15 minuutissa.


Robert Arnold (23/6/6 riistoa) nousi Namikan parhaaksi.

 

Lisätietoja: Korisliiga
 
7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

Näytä lisää vastaavia