9.2.2020 19:52 Pirkanmaan molemmat joukkueet pelasivat ottelun Korisliiga-illassa. Tampereen Pyrintö jäi kotonaan Salon Vilppaan jyrän alle. BC Nokia puolestaan kävi ruhtinaallisella ryöstöretkellä Uudessakaupungissa.
Salon Vilpas hoiteli Tampereen Pyrinnön Pyynikin palloiluhallissa. Voittajasta ei jäänyt epäselvyyttä, sillä johtoasema pysyi vierailla ottelun alusta loppuun. Tulostaulu näytti pelin päätteeksi lukuja 75–89.
– Saimme kaikissa erissä turpaan tänään, joten ei siinä paljoa selittelylle jäänyt varaa. Kerta toisensa jälkeen törmäämme Vilppaan intensiteettiin emmekä pääse omaan rytmiimme. Hyökkäys menee pakottamiseksi, ja se näkyy meillä sitten heti myös puolustuspäässä, kommentoi Pyrinnön kapteeni Antero Lehto.
Lehto pelasi oman ottelunsa 18 pisteen ja neljän koriin johtavan syötön arvoisesti. Pistesaldon oli Pyrinnön korkein. Vilppaan puolella sen sijaan sekä koreja että irtopalloja parhaiten keräsi Tim Coleman – tilastokorttiin kirjattiin hänen kohdalleen 26 pistettä ja kahdeksan levypalloa.
Vilppaan sentteri Jamuni McNeace kommentoi joukkueensa voittoa ytimekkäästi:
– Meillä oli hyvin aikaa valmistautua tähän otteluun, ja mielestäni toteutimme pelisuunnitelmaa hyvin. Puolustuksessa saimme stoppeja, ja ne johtivat tänään meidät voittoon.
Nokialaiset kävivät ryöstöretkellä
Pirkanmaan toinen Korisliiga-joukkue BC Nokia puolestaan pelasi oman iltansa paremmin. Uudessakaupungissa Korihaiden vieraina kyläillyt Nokia vei ottelussa 71–102-murskavoiton.
Kotijoukkueen Ernest Zeigler III piti parhaansa mukaan joukkuettaan pinnalla tehden 25 pistettä. Nokialaisten puolella näyttävintä jälkeä tekivät Stacy Davis 23 pisteellä sekä aiemmin Korihaiden paidassa pelannut Teemu Sulonen, joka villiintyi 24:llä koko uransa piste-ennätykseen.
– Painotimme tässä pelissä omia asioitamme. Halusimme tietyt asiat pois vastustajalta ja saada itse aikaan omat paikkamme. Ensimmäisellä puoliajalla onnistuimme siinä hyvin. Kolmannella jaksolla yllätyimme, kun Korihait alkoi puolustaa aggressiivisemmin, mutta neljännessä saimme taas kerättyä itsemme kokoon, Sulonen kommentoi.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.