28.9.2011 21:58 Korisliigan kahden edeltävän kauden mestari Tampereen Pyrintö aloitti uudenkin kauden voitolla, kun se kukisti keskiviikkona kotipelissään Uudenkaupungin Korihait pistein 101–86 (51–45).

Antero Lehto takoi 18 pistettä Pyrinnön voittaessa Korihait. Kuva: Tytti Nuoramo.
Pyrintö näytti juoksevan helposti voittoon, kun se vei ensimmäisen viisiminuuttisen 13-2 ja avausneljänneksen 33–16.
Suurimmillaan 20 pisteessä käynyt kotijohto supistui toisen neljänneksen lopussa 49–45-lukemiin etenkin Korihaiden Nigel Mooren kaukoheitoilla. Tuon lähemmäksi ei Korihait päässyt, kun pelin toinen puolisko eteni pääosin kotijoukkueen runsaan kymmenen pisteen johdossa.
Pyrinnön tuttuina tehomiehinä häärivät 18 pistettä heittäneet Antwine Williams ja Antero Lehto. Damon Williams heitti pisteen vähemmän.
Pyrinnöltä puuttui polvivaivainen Kenneth Lowe. Häntä tuurasi Pyrinnön ykkösdivisioonajoukkueessa ensisijaisesti pelaava Brant Bailey.
– Pelimme oli välillä hyvää, mutta välillä se romahti totaalisesti ja Korihait pääsi rankaisemaan. Tavoitteena on lisätä noita hyviä jaksoja, tuumaili Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Korihaista Moore kokosi 23 ja uusi takamies Jerice Crouch 18 pistettä.
– Emme olleet alussa valmiita. Roolit ovat uudessa kokoonpanossa vielä vähän hakusessa. Hyvää oli se, että pääsimme sentään peliin mukaan ja lopussakin aika lähelle, totesi Korihaiden valmentaja Tom Westerholm.
(STT)
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.