2.5.2025 16:05 Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.

Kuva: Mikko Mäkelä
199-senttinen Erik Muhonen on Tapiolan Hongan kasvatti ja hän tulee Pyrintöön Kouvolan Kouvoista, jossa hän aloitti viime kaudella Korisliigassa. Muhonen pelasi keskimäärin 22 minuuttia per ottelu. Ottelukohtainen pistekeskiarvo Muhosella oli 4,3 ja levypalloja kertyi 4,7 per ottelu.
Erik Muhonen on pelannut ikäluokissa U16–U20 yhteensä 35 nuorten maaottelua. Kaudella 2020–2021 hän aloitti HBA:ssa, jossa hän pelasi kolmen kauden ajan.
Kauden 2023–2024 hän pelasi Yhdysvalloissa Fresno Pacific yliopiston joukkueessa, jonka jälkeen hän siirtyi Kouvolaan Kouvojen riveihin.
– Erittäin hyvillä fiiliksillä jatkan debyyttikauden jälkeen Korisliiga-uraani Pyrinnössä. Olen kuullut paljon hyvää Pyrinnöstä ja uskon sen olevan erinomainen ympäristö kehittyä pelaajana. Uskon, että pystyn auttamaan joukkuetta tuomalla aktiivisuutta sekä vauhtia molemmissa päissä kenttää, Muhonen kommentoi.
Päävalmentaja Tero Hassinen on tyytyväinen Muhosen saapumisesta Pyrintöön.
– Olen erittäin tyytyväinen Erikin sopimuksesta. Hän on nuori ja potentiaalinen koripalloilija, joka jo viime kaudella väläytteli osaamistaan. Hän on ulkopelaaja, joka menee kovaa korille. Isona plussana on se, että hän pystyy puolustamaan useampaa pelipaikkaa. Erik tuo tullessaan joukkueeseen pituutta ja monipuolisuutta.
Joukkueen päävalmentajana toimii Tero Hassinen ja apuvalmentajana Santeri Liljeberg.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.