Pyrintö ja ToPo välierävoittoihin

18.4.2010 20:55 Korisliigan välierät alkoivat sunnuntaina koti- ja vierasvoitoilla, kun Tampereen Pyrintö voitti kotonaan KTP:n niukasti 91-89 (41-40) -tuloksella, mutta Torpan Pojat haki Kouvolan Kouvoista reilumman 85-65 (52-37) -voiton.

Damon Williamsin tuplatupla (21/17) turvasi Pyrinnölle voiton välieräavauksessa.

KTP:n Ian Youngilla oli loppuhetkillä useampikin mahdolilsuus voittokorin tekoon, muttei onnistunut.

Hanno Möttölä ja ToPo hakivat kotiedun itselleen Kouvolasta.

Tuoreilla jaloilla juossut Obie Trotter (kuvassa) teki ToPolle 23 ja Möttölä 22 pistettä. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa & Matti Koskinen.

KTP johti Tampereella tasaista peliä suuremman osan ajasta. Parhaimmillaan vierasjohto kasvoi toisen neljänneksen puolivälissä 11 pisteeseen. Pyrintö tasoitti pelin puoliväliin mennessä, jonka jälkeen toinen puolisko kamppailtiin lähes kori korista.

Ian Young heitti toiseksi viimeisellä minuutilla KTP:n pisteen johtoon ja saman miehen käsistä lähtivät myös viimeisen minuutin ratkaisut. Young ehti heittää viimeisellä minuutilla kolme kolmostaan ohi, mutta ratkaisevin ohiheitto tuli neljä sekuntia ennen loppua, kun takamiehellä oli 90-88 -tilanteessa tilaisuus venyttää vapaaheitoillaan peli jatkoajalle. Young sai vain ensimmäisen vaparinsa koriin, joten Pyrintö piti johtonsa.

- Teimme pitkin peliä pieniä henkilökohtaisia virheitä, joista KTP rankaisi. Olemme valmistautuneet tiukkaan ottelusarjaan, jossa pisteen kotivoitotkin riittävät meille, korosti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Chris Hester heitti Pyrinnölle 30 pistettä. Damon Williams keräsi 21 pistettä sekä 17 levypalloa ja pirteästi aloittanut Antero Lehto 15 pistettä.

- Meille tuli muutama nukahdus ja toisen jakson loppuun pelin huonoin vaihe, kun Pyrintö tavoitti johtomme. Lopussa meille jäi Ryan McDaden, Eric Washingtonin ja Clifton Jonesin virhetilien täyttymisen vuoksi liian pieni viisikko, kommentoi KTP:n kakkosvalmentaja Sauli Lanki.

Young heitti KTP:lle kaikkiaan 34 pistettä. Mikael Holme ja Washington päätyivät 15 pisteeseen.

ToPo vahva korin tuntumassa

Kouvot jäi ToPoa vastaan alakynteen toisen neljänneksen puolivälissä, kun helsinkiläiset kasvattivat 32-29 -johtonsa parissa minuutissa 44-29 -lukemiin. Peli ratkesi lopulta tuohon nykäykseen, sillä Kouvot ei päässyt enää missään vaiheessa 12 pistettä lähemmäs.

Tappio oli Kouvoille tämän kauden suurin kotihallissa, jossa joukkue oli voittanut tämän vuoden puolella 14 kotipelistään 12.

ToPo murskasi Kouvot lähietäisyydeltä, kun se teki kahden pisteen heitoilla 56 pistettä Kouvojen jäätyä 30 pisteeseen. ToPo vei myös levypallot ylivoimaisesti 42-26.

- Puolivälierät Katajaa vastaan olivat väsyttäneet Kouvoja sen verran, että pääsimme tähän peliin tuoreimmin jaloin. Pelasimme aggressiivisesti ja toteutimme hyvin pelisuunnitelmaamme. Pallo liikkui hyvin ja olimme vahvoja levypalloissa, luetteli ToPon valmentaja Tomi Kaminen.

- Tämän pelin tuottama hyvän olon tunne pitää kuitenkin unohtaa pian ja keskittyä tiistain toiseen kohtaamiseen, etenkin kun Kouvot on tunnettu piristymisistään, Kaminen huomautti.

ToPon tehoparin muodostivat 23 pistettä heittänyt Obie Trotter ja 22 pistettä tehnyt Hanno Möttölä. Trotter keräsi jo puoliväliin mennessä 17 ja Möttöläkin 15 pistettä.

- Emme saaneet hyökkäyspeliimme syvyyttä ToPon paikkapuolustusta vastaan. ToPo napsi levypallot, josta se pääsi juoksemaan nopeita hyökkäyksiä, tiivisti tappion Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.

Kouvoista pääsivät yli kymmenen pisteen vain Kyle Shiloh 17:llä ja Ajene Moye 12 pisteellä.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

 
26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

Näytä lisää vastaavia