2.11.2013 Voitosta voittoon Korisliigan alkukauden aikana edennyt Tampereen Pyrintö tähtää lisää voittoja sarakkeeseensa myös Baltian liigassa. Avauspelissään Tallinnan Kalevia ryöpyttänyt Pyrintö kohtaa sunnuntaina Pyynikillä latvialaisen Jekabpilsin.
Kelvin Lewisin Pyrintö tähtää sunnuntaina voittoon..
..Vilppaasta tutun Troy Barniesin Jekabpilsistä. Kuvat: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com & Kai Kilappa.
Jekabpilsin alkukausi on ollut hyvä, sillä joukkue on voittanut kuudesta Latvian liigan ottelustaan viisi sekä Baltian liigan kolmesta ottelustaan kaksi. Baltian liigassa Jekabpilsin saaliiksi ovat jääneet Tallinnan Kalev sekä Norrköping Dolphins.
Suomalaisille tuttu kasvo latvialaisjoukkueesta on viime kaudella Salon Vilppaassa pelannut amerikkalaislaituri Troy Barnies (200 cm/24 v), joka on ollut Jekabpilsin korintekijäykkönen Latvian liigassa 14,3 pisteen keskiarvollaan.
Barniesin lisäksi Jekabpilsillä ovat kaksinumeroisille pisteille yltäneet amerikkalaistakamies Cameron Runders (185/25) sekä ukrainalainen Rinald Sirnsinins (186/28) ja puolalaisveteraani Michal Hlebowicki (204/36).
Hlebowickin lisäksi Antti Nikkilän ja Petri Heinosen painikaveriksi Pyrinnön korin alle ilmoittautuvat Jekabpilsin levypallokärki Janis Poznaks (203/30) sekä Pavels Veselovs (206/30). Päävalmentaja Edgars Teterisin luottomiehenä kunnostautuu veteraanitakamies Martins Kravcenko (192/28), joka on uurastanut alkukaudella yli 32 minuuttia ottelua kohden.
Baltian liigaa: Tampereen Pyrintö – Jekabpils Pyynikin Palloiluhallilla sunnuntaina 3.11. klo 17:00 alkaen.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.